Pracowity czerwiec bukówieckich zespołów i kapel

Dodano: 2019-07-03 10:37

Druga połowa czerwca była naprawdę intensywna dla Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz, Kapeli Manugi, Szkolnego Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko” i Kapeli Miglance z Bukówca Górnego. Na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni wymienione grupy artystyczne wzięły łącznie udział w trzech festiwalach, z których relacje przedstawiamy w niniejszym artykule.

XXXVI Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Kaczorach16 czerwca

Podczas festiwalu w Kaczorach, stanowiącego eliminacje do Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, swoje umiejętności zaprezentowało dziewięć grup artystycznych z czterech województw – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz oraz Kapela Manugi z Bukówca Górnego wystąpiły z przedstawieniem „Wesele bukówieckie” w reżyserii Małgorzaty Woźnej (kierownik zespołu). Występ spotkał się z pozytywnymi opiniami konkursowego jury, więc istnieje spora szansa, że reprezentacja naszej gminy (jako jedna z dwóch) zakwalifikuje się do kolejnego etapu imprezy. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec wakacji.

53. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – 28-30 czerwca

Kazimierski festiwal to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych spotkań śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Bukówieccy dudziarze i skrzypkowie nieraz już byli jego laureatami, a postać Tomasza Kicińskiego zyskała nawet miano konkursowej legendy. W tym roku członkowie Zespołu Regionalnego im. Anny Markiewicz i Kapeli Manugi z Bukówca Górnego spędzili nad Wisłą trzy dni, aktywnie promując wielkopolskie tradycje oraz swoją miejscowość i całą naszą gminę.

W piątek obie grupy dwukrotnie wystąpiły na miejscowym Rynku Głównym oraz w ruinach tutejszego zamku, w trakcie wspólnej biesiady przy ognisku. Sobota była jeszcze intensywniejsza – po popołudniowym występie bukówczanie zaprezentowali tańce ludowe w relacji na żywo dla TVP Lublin, następnie najbardziej doświadczona część zespołu przy akompaniamencie kapeli zatańczyła dla TVP na zamku, a kierownik zespołu Małgorzata Woźna udzieliła wywiadu do reportażu o 53. edycji festiwalu. Wieczorem tego samego dnia Kapela Manugi zagrała jeszcze na potańcówce w Klubie Tyndyryndy i tuż przed północą porwała publiczność zgromadzoną pod sceną Rynku Głównego.

Co warte podkreślenie w wyjeździe do Kazimierza uczestniczył również rzeźbiarz ludowy z Bukówca Górnego Jerzy Sowijak, który przez cały pobyt prezentował i sprzedawał swoje prace na tamtejszym Rynku Głównym.

39. Międzynarodowy Festiwal „Pyrzyckie Spotkania z Folklorem” w Pyrzycach – ­28-30 czerwca

Oprócz Szkolnego Zespołu Regionalnego „Nowe Lotko” i Kapeli Miglance z Bukówca Górnego na pyrzyckiej scenie wystąpiło 17 innych grup artystycznych, w tym 5 zagranicznych z Czech, Łotwy, Niemiec, Ukrainy i Turcji. W ciągu całego festiwalu bukówczanie dali aż pięć występów (trzy w Pyrzycach i dwa w pobliskich miejscowościach), podczas których zaprezentowali tradycyjne tańce i przyśpiewki bukówieckie, teksty gwarowe oraz zabawę małych chłopców w wojsko.

Pierwszego dnia zespół i kapela wystąpiły przy świetlicy wiejskiej w Trzeborzu. Następnie bukówieccy artyści udali się do Pyrzyc na oficjalne otwarcie festiwalu, gdzie wszystkie grupy artystyczne zatańczyły wspólnie poloneza. Wieczorem odbyło się integracyjne ognisko z tańcami i śpiewami, a o północy członkowie kapeli pojechali pod główną scenę imprezy, by otworzyć projekcję filmu „Zimna wojna”.

Drugi dzień festiwalu był bardzo intensywny. Nasi reprezentanci wyjechali do głównego miasta festiwalowego już przed południem, aby zrobić „Napad na Pyrzyce” (każdy zespół miał występ w innym miejscu: przed dworcem, przy marketach, czy tak jak nasz – w domu pomocy społecznej). Krótkie występy w całym mieście miały zachęcić mieszkańców miasta do przyjścia pod scenę główną, gdzie bukówczanie zaprezentowali swój program późnym popołudniem. Wieczorem odbył się ponadto korowód zespołów z pochodniami, który był chętnie oglądany i oklaskiwany przez bardzo liczną publiczność.

Ostatniego dnia członkowie zespołu i kapeli mieli jeszcze dwa występy – jeden przy świetlicy wiejskiej w Czarnowie i drugi na scenie głównej w Pyrzycach. Dzieci otrzymały nie tylko gromkie brawa, ale też liczne pochwały i gratulacje od widzów oraz członków i instruktorów innych zespołów.

Pyrzycki festiwal nie miał charakteru konkursowego, nie zabrakło za to wspólnej zabawy oraz poznawania nowych ludzi i kultur innych regionów. Bukówczanie zostali również zaproszeni na trzy kolejne duże imprezy, a przez zespół łotewski na Łotwę.

Należy wspomnieć, że wszystkie powyższe wyjazdy na festiwale były dofinansowane przez Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach.

A. Samol, Z. Dragan, zdj. A. Samol, P. Śliwa