Dwie dekady zespołu „Sami swoi”

Dodano: 2019-06-06 13:44

Zaledwie kilka dni po uroczystości 60-lecia istnienia włoszakowickiego Chóru Męskiego przyszedł czas na kolejny okrągły jubileusz w naszej gminie. W środę 5 czerwca dwie dekady swojej działalności obchodził Zespół Śpiewaczy „Sami Swoi” z Grotnik.

Okolicznościowe spotkanie z tej okazji odbyło się w grotnickiej sali wiejskiej. Tutaj świętujący chórzyści pod dyrekcją Stanisława Michalaka dali prawdziwy pokaz swych umiejętności wokalnych, prezentując je w trakcie dwuczęściowego koncertu. W międzyczasie zaproszeni goście, wśród których obecni byli m.in.: wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Kurpisz, radny gminy Jerzy Resler, sołtys Grotnik Łukasz Chałupka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec, proboszcz parafii w Dłużynie ksiądz Leszek Grzelak, przewodnicząca grotnickiego KGW Jolanta Konieczna, przedstawiciele miejscowej jednostki OSP – prezes Konrad Chałupka i naczelnik Tomasz Skorupiński oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych chórów, złożyli jubilatom serdeczne życzenia. Podczas uroczystości nie mogło również zabraknąć podziękowań dla licznych dobroczyńców zespołu oraz sprawozdania z jego 20-letniej działalności odczytanego przez kierownik Marię Rutę. Całą imprezę poprowadziła Halina Florek – radna powiatu leszczyńskiego i prezes zarządu firmy Werner Kenkel, będąca jednocześnie członkinią „Samych swoich”.

Wspólne świętowanie zakończyła tradycyjna zabawa taneczna, o której oprawę muzyczną zadbał didżej Leszek Dudek z Włoszakowic.

***

Zespół Śpiewaczy ,,Sami Swoi” z Grotnik powstał 24 stycznia 1999 roku. Od początku istnienia jego kierownikiem jest Maria Ruta, a instruktorem muzycznym Stanisław Michalak. Przez 20 lat działalności liczba członków chóru kształtowała się na różnym poziomie, od rekordowych 29 w 2002 roku, do 17 obecnie.

W repertuarze zespołu znajdują się pieśni o bardzo rozległej tematyce, począwszy od patriotycznych, przez biesiadne i rozrywkowe, a na religijnych kończąc. Chór regularnie występuje na różnych imprezach i uroczystościach wiejskich, gminnych., rejonowych i powiatowych, organizowanych m.in. przez Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach,  a także uświetnia msze święte w kościołach w Dłużynie i Charbielinie.

A.A.