„Urodziny ulicy Moniuszki” we Włoszakowicach

Dodano: 2019-05-06 11:19

Dokładnie w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki przed włoszakowickim Pałacem Sułkowskich odbył się  koncert upamiętniający tego wybitnego polskiego kompozytora. Nie był to jednak typowy koncert muzyki klasycznej, lecz wydarzenie, które przeniosło niezapomniane kompozycje dziewiętnastowiecznego twórcy w XXI wiek.

Wykonawcami niedzielnego koncertu byli członkowie orkiestry „Poznańska Piętnastka” oraz soliści: Dominika Barabas, Hanna Gieda, Maja Koman, Natalia Świerczyńska, Marek Kraśkiewicz, Michał Kowalonek i Daniel Moszczyński. Najpiękniejsze melodie i pieśni Moniuszki zabrzmiały w nietypowych taneczno-rozrywkowych aranżacjach trębacza jazzowego Macieja Fortuny, związanego od urodzenia z gminą Włoszakowice (a w szczególności z Krzyckiem Wielkim). Nie zabrakło więc tradycyjnego śpiewu, ale też elementów muzyki współczesnej, w tym na przykład rapu. Wszystko to sprawiło, że licznie zgromadzona publiczność dała się porwać do wspólnej zabawy, co przy repertuarze klasycznych kompozytorów nie jest codziennością.

-Dzisiejszy koncert nieprzypadkowo odbywa się we Włoszakowicach, a więc w miejscu, gdzie w 1785 roku urodził się Karol Kurpiński, który wraz z Moniuszką dzieli sławę współtwórcy polskiej opery narodowej, a także wybitnego dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, pedagoga i dyrygenta – powiedział zapowiadając muzyczną ucztę wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak.

To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, którego współorganizatorami byli gmina Włoszakowice i Gminny Ośrodek Kultury,  zostało przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Jazz Poznań oraz przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Poznańska Piętnastka – koncerty dla Wielkopolski 2019-2023”.

***

Poznańska Piętnastka to legendarna orkiestra założona w 1957 roku w Poznaniu. Tworzyli ją m.in. tacy artyści jak: Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Benon Hardy czy dyrygent Zygmunt Mahlik. Zespół został reaktywowany w 2017 roku przez Macieja Fortunę i od tego czasu za cel stawia sobie łączenie najlepszych tradycji orkiestr poznańskich.

A.A.