Włoszakowicki finał OMTTK

Dodano: 2019-04-15 10:43

13 kwietnia Włoszakowice miały okazję gościć uczestników Finału Wojewódzkiego 47. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. W zaciętej rywalizacji, która toczyła się na terenie miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących i w pobliskim parku, wzięło udział kilkanaście trzyosobowych drużyn z całej Wielkopolski, reprezentujących szkoły podstawowe i średnie oraz gimnazja.

Turniej składał się z kilku konkurencji, które miały za zadanie sprawdzić wiedzę, spostrzegawczość i sprawność uczestników. Jedną z nich był test składający się z aż stu pytań dotyczących województw podlaskiego i wielkopolskiego, historii pttk, topografii oraz pierwszej pomocy. Nie mniejszego zaangażowania wymagał również marsz na orientację, w trakcie którego wyposażone w kompasy i mapy drużyny szukały punktów znajdujących się we włoszakowickim parku. Na zakończenie rywalizacji zawodnicy musieli jeszcze pokonać rowerowy tor przeszkód, wykazać się umiejętnością udzielania pomocy przedmedycznej oraz rozpoznać widoczne na zdjęciach budowle, rośliny i tropy zwierząt.

W trakcie oczekiwania na wyniki uczestnicy turniejowych zmagań mogli zwiedzić Pałac Sułkowskich oraz muzeum Karola Kurpińskiego, po których oprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Paweł Borowiec.

Laureaci poszczególnych kategorii wiekowych otrzymali pamiątkowe dyplomy, okazałe puchary i turystyczne gadżety wręczone m.in. przez: wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka, kierownika Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Arkadiusza Szymczaka, dyrektora włoszakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Tadeusza Górnego, członka ZG PTTK Pawła Mordala oraz sędziego turnieju Marcina Klemenskiego, który wraz z prezesem MKKT-PTTK „Łaziki” Włoszakowice Kazimierzem Jankowiakiem był też głównym organizatorem wydarzenia. Warto wspomnieć, że zwycięskie drużyny będą reprezentować nasze województwo podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca w Augustowie (województwo podlaskie).

D.J.