Zofia Marcinek wyróżniona przez IPN

Dodano: 2019-04-11 08:25

Uczennica trzeciej klasy bukówieckiego gimnazjum Zofia Marcinek, która bardzo dobrze spisała się podczas mistrzostw wielkopolski w biegach przełajowych, może świętować kolejny ogromny sukces. Pod koniec zeszłego tygodnia została wyróżniona w prestiżowym konkursie historycznym organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

III edycja konkursu „Sztafeta pamięci. Losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” polegała na przygotowaniu pracy poruszającej wskazany temat. Mieszkanka naszej gminy wykorzystała do tego celu historię swojego dziadka, znanego wszystkim bukówczanom Antoniego Marcinka – lokalnego działacza, społecznika i patrioty, którego ojciec w czasie okupacji hitlerowskiej cudem uniknął egzekucji we Włoszakowicach.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły średnie. Zofia Marcinek została jedyną gimnazjalistką wyróżnioną w swojej grupie (i to z tak małej, wiejskiej szkoły), co dodatkowo podkreśla rangę jej sukcesu. Opiekunem naukowym uczennicy był nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Kamil Kutny.

W ramach nagrody bukówczanka otrzymała możliwość uczestniczenia w dziesięciodniowej wycieczce do Niemiec, Austrii i Włoch, której kulminacyjnym momentem będzie udział w majowych uroczystościach państwowych na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kamil Kutny, A.A.