Cross „z Bartkiem” zakończony

Dodano: 2019-03-11 14:47

W drugą niedzielę marca zakończyły się zmagania w ramach tegorocznej edycji „Crossu Śladami Bartka z Piekła” – zimowego cyklu biegów organizowanego w okolicach Dominic przez klub HKS Azymut Mochy. Ostatnia część rywalizacji przyciągnęła w malownicze strony Przemęckiego Parku Krajobrazowego ponad stu biegaczy i piechurów.

Liczba około stu uczestników utrzymywała się zresztą przez wszystkie cztery etapy imprezy, które odbyły się kolejno 16 grudnia, 13 stycznia, 10 lutego i 10 marca. Na niezwykle wymagających trasach, wytyczonych leśnymi ścieżkami Nadleśnictwa Włoszakowice, rywalizowano na dwóch dystansach biegowych (5 i 10 km) oraz jednym marszowym (5 km). Należy przypomnieć, że hasło przewodnie zawodów: „Poznaj historię Bartka. Biegnij z nami cztery razy do piekła i z powrotem” odnosiło się nie tylko do miejsca zamieszkania słynnego Jana Kowalewicza, ale też do skali trudności zmagań.

-Był to jeden z najtrudniejszych biegów, w którym brałam udział. Wszystkie podbiegi oraz przeszkody przysporzyły mi nie lada problemów, wszystko jednak zrekompensowały piękne krajobrazy oraz satysfakcja z pokonania własnych słabości – powiedziała po skończonej rywalizacji jedna z uczestniczek crossu.

Po zaliczeniu końcowego etapu przyszedł czas na uroczyste podsumowanie całego cyklu, podczas którego nagrodzono zwycięzców poszczególnych kategorii. Nagrody wręczali kierownik GOSiR Arkadiusz Szymczak oraz sołtys Dominic Mateusz Krystians.

Organizatorzy crossu, którymi poza klubem z Moch byli: gmina Włoszakowice, Gminy Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Nadleśnictwo Włoszakowice, potwierdzili już, że kolejna edycja imprezy rozpocznie się w grudniu bieżącego roku.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców II „Crossu Śladami Bartka z Piekła”:

Open 10 km

Kobiety

 1. Marta Murawska
 2. Ewa Roszak
 3. Marzena Stanek

Mężczyźni

 1. Dawid Lipowy
 2. Tomasz Kaźmierczak
 3. Łukasz Szymanowski

Open 5 km

Kobiety

 1. Małgorzata Kajdas
 2. Anna Ruskowiak
 3. Magdalena Franc

Mężczyźni

 1. Patryk Musielak
 2. Mikołaj Paterek
 3. Daniel Stamm

Nordic Walking 5 km

Kobiety

 1. Marysia Przybyłek
 2. Iwona Maślanka
 3. Katarzyna Sieracka

Mężczyźni

 1. Sławomir Rosadziński
 2. Tobiasz Wyrwa
 3. Bartosz Dudzik

Szczegółowe wyniki można znaleźć pod adresem: www.tech-race.pl/?page=competition&action=competition&id=1

D.J.

***

Bartek z Piekła (właśc. Jan Kowalewicz) urodził się 31 grudnia 1858 r. Przez większość swojego życia mieszkał w lesie nieopodal Leśniczówki Papiernia. Był niezwykle barwną i skromną postacią, znał tajniki uprawiania roślin i żywił się własnymi plonami. Mimo niewielkiego wykształcenia znał język niemiecki, posługiwał się językiem francuski, a także potrafił powiedzieć wiele słów w językach angielskim i łacińskim. Jego największym osiągnięciem było usypanie kopca nieopodal Zaborówca dla uczczenia wkładu prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Budowa Kopca Wilsona położonego nad Jeziorem Maszynek zajęła mu ok. 20 lat (1918-1938). Zmarł w 1945 r., a jego ciało spoczęło na cmentarzu w Brennie.

Oprac. A.A. (na podst.: https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=37096)