Pierwsza żywa szopka w Zbarzewie

Dodano: 2018-12-27 19:32

Minione Święta Bożego Narodzenia były bez wątpienia wyjątkowe dla mieszkańców Zbarzewa. Po raz pierwszy w ich miejscowości powstała żywa szopka betlejemska, która stanęła przy miejscowym kościele parafialnym.

Z pomysłem zbudowania żywej szopki wyszedł oczywiście nowy proboszcz parafii w Niechłodzie i Zbarzewie ksiądz Robert Bach. -Chciałem w ten sposób zintegrować i zjednoczyć swoich parafian, by świątynia i jej otoczenie nie świeciły pustkami, lecz tętniły życiem – podkreślił kapłan, który w niecałe pół roku zdążył zjednać sobie przychylność całej lokalnej społeczności.

Szopkę przez trzy przedświąteczne soboty budowali sami zbarzewianie pod wodzą Szymona Dworczaka. Dzięki ciężkiej pracy wielu osób w podwórzu plebanii powstały pięknie oświetlona drewniana stajenka oraz duży wybieg dla zwierząt. W tak przygotowanym schronieniu, oprócz nowych figur przedstawiających świętą rodzinę, zamieszkały również kuce, owce, kozy, gęsi, kaczki, osiołek, a nawet lama.

Pierwsza taka atrakcja w historii Zbarzewa przez całe Boże Narodzenie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem tutejszych mieszkańców i gości z okolicznych miejscowości, w tym zwłaszcza tych najmłodszych, którzy chętnie głaskali i karmili zgromadzone tutaj zwierzęta. Najwięcej wiernych zebrało się u żłóbka podczas wspólnego śpiewania kolęd, zorganizowanego pierwszego i drugiego dnia świąt.

Wszystkich tych, którzy jeszcze nie widzieli zbarzewskiej żywej szopki informujemy, że będzie można ją podziwiać do święta Trzech Króli, które przypada w niedzielę 6 stycznia.

A.A., zdj. www.zbarzewo-niechlod.pl