Kolejarskie święto we Włoszakowicach

Dodano: 2018-11-26 10:34

Jak co roku, pod koniec listopada, kolejarze i pracownicy kolei z naszej gminy obchodzili coroczne święto ku czci swojej patronki – świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Dwuczęściowa uroczystość z okazji Dnia Kolejarza odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Trójcy oraz na sali widowiskowej GOK we Włoszakowicach.

Okolicznościową mszę świętą w intencji zmarłych i żyjących kolejarzy koncelebrowali ksiądz proboszcz Andrzej Szulc oraz ksiądz wikariusz Dominik Dutkiewicz. W nabożeństwie uczestniczył oczywiście poczet sztandarowy reprezentujący Towarzystwo Kolejarzy we Włoszakowicach w składzie: Eugeniusz Mirek, Jan Rybarczyk i Henryk Simon. Poczet z oryginalnym przedwojennym sztandarem uświetnił również dalszą część uroczystości na pobliskiej sali widowiskowej, która rozpoczęła się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. We wspólnym poczęstunku, oprócz czynnych i emerytowanych pracowników kolei oraz włoszakowickich księży, uczestniczyli także wójt gminy Włoszakowice Robert Kasperczak wraz z małżonką i radna gminy Irena Przezbór.

-Z opowiadań wiem jak wygląda zawód kolejarza, jaki jest odpowiedzialny i trudny. Wiem też jaką czujnością i rozwagą muszą wykazywać się pracownicy kolei, gdyż nawet moment nieuwagi może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji – powiedział niedawno zaprzysiężony wójt składając list gratulacyjny i bukiet kwiatów na ręce byłego kierownika pociągu Eugeniusza Mirka.

Podczas kolejarskiego święta we Włoszakowicach nie mogło też zabraknąć tradycyjnej zabawy tanecznej poprowadzonej przez Mariana Furmana z Dłużyny.

A.A.