Potrójna setna rocznica

Dodano: 2018-11-08 21:14

Przypadające w tym roku setne rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, wybuchu Powstania Wielkopolskiego i nadania kobietom praw wyborczych świętowały 8 listopada członkinie włoszakowickiego Koła Gospodyń Wiejskich. Okolicznościowe spotkanie z tych okazji, połączone z degustacją pieczonej gęsi i rogali świętomarcińskich, odbyło się na sali widowiskowej GOK we Włoszakowicach.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, zainagurowanego przez przewodniczącą Koła Danutę Walkowiak, był szeroko pojęty feminizm. Ideę ruchu oraz historię uzyskania przez kobiety praw wyborczych przybliżyły radna Leszna Barbara Mroczkowska i Urszula Chudak ze wschowskiego Kongresu Kobiet. Przy okazji wspomniano także o jednej z pierwszych feministek Ziemi Włoszakowickiej – uczestniczce Powstania Wielkopolskiego Apolonii Prałat. Wszystkim tym zagadnieniom, oprócz 62 członkiń miejscowego KGW, z uwagą przesłuchiwali się również zaproszeni goście: wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Leszczyńskiego Halina Florek, przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice Irena Przezbór, sekretarz gminy Monika Klemenska, Małgorzata Siekierkowska z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak, który już niedługo obejmie funkcję wójta gminy Włoszakowice.

Po skosztowaniu gęsiny i rogali nadziewanych białym makiem, a więc potraw nierozłącznie kojarzących się w naszym regionie z postacią św. Marcina i obchodami Narodowego Święta Niepodległości, przyszedł czas na ucztę dla ducha. Najpierw wiersz powiązany z tematyką spotkania wygłosiła przewodnicząca Irena Przezbór, a następnie kabaretową rozmowę pomiędzy „Jadzią i Helcią” przedstawiły Irena Firlej i Weronika Przydrożna z Jezierzyc Kościelnych.

***

Apolonia Prałat (1888-1956) – mieszkanka Błotnicy, wyjątkowo czynna w czasie Powstania Wielkopolskiego, siostra por. Stanisława Siudy – w Powstaniu Wielkopolskim dowódcy oddziału, który m.in. zajął Wolsztyn. W nocy z 6 na 7 stycznia 1919 r. przywiozła na furmance z Błotnicy do Włoszakowic ukryty w słomie lekki karabin maszynowy, który przekazała powstańcom włoszakowickim. Broń ta pozwoliła odeprzeć atak niemieckiego Grenzschutzu w dniu 8 stycznia 1919 r. (tzw. bitwa pod wiatrakami). Represjonowana w czasie II wojny światowej przez Niemców.

A.A.