Kolejne groby oznakowane

Dodano: 2018-10-30 09:33

Trzy kolejne uroczystości znakowania grobów powstańczych na terenie gminy Włoszakowice odbyły się w poniedziałek 29 października. Tym razem medale „Powstaniec Wielkopolski” trafiły na cmentarze parafialne w Dłużynie, Jezierzycach Kościelnych i Zbarzewie.

W Dłużynie oznakowano miejsca pochówku Stanisława Florka, Franciszka Kaźmierskiego, Walentego Koniecznego, Romana Lisa, Bronisława Pytlika i Józefa Skorupińskiego, w Jezierzycach Kościelnych Antoniego Kaźmierskiego i Wawrzyńca Nowackiego, a w Zbarzewie Stanisława Gorzelniaka i Jana Ruty. Zanim jednak przyozdobiono mogiły, medale zostały poświęcone przez miejscowych proboszczów – odpowiednio ks. prałata Leszka Grzelaka, ks. Andrzeja Pajzderskiego i ks. Roberta Bacha. We wszystkich uroczystościach, poza zaproszonymi gośćmi, pocztami sztandarowymi, rodzinami nieżyjących powstańców i innymi mieszkańcami naszej gminy, uczestniczył również odpowiedzialny za przeprowadzenie akcji referent UG Piotr Wiązania.

Do oznakowania pozostały jeszcze groby powstańcze na cmentarzach parafialnych w Bukówcu Górnym i Krzycku Małym. Uroczystości w tych miejscowościach zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie, a o ich terminach poinformujemy za pomocą naszej strony internetowej.

A.A.