Gwara zawładnęła Bukówcem

Dodano: 2018-10-29 14:25

Gwara wielkopolska, to obok tradycji ludowych i muzyki dudziarskiej ważny element stanowiący o tożsamości Bukówca Górnego. Z tego względu w niedzielę 28 października, już po raz XXII, na tutejszej sali wiejskiej odbył się Konkurs „Mówimy Gwarą”, w tym roku dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W obecnych czasach nie jest łatwo zajmować się popularyzacją gwary, gdyż ta, często bez powodów, jest wyśmiewana i wyszydzana. Mimo wszystko warto jednak pamiętać, że jest to nasze dziedzictwo kulturowe, które należy podtrzymywać – powiedziała otwierając konkurs szefowa bukówieckiego Kabaretu „Dziura” i  prezes Stowarzyszenia Bukówczan MANU Zofia Dragan. Wśród powitanych przez nią gości obecni byli m.in.: sołtys wsi Tadeusz Malepszy, sekretarz gminy Monika Klemenska, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice Ryszard Łopusiewicz, dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej Daniel Piasecki oraz przedstawiciele Zakładu Dialektyzacji w Poznaniu. Szczególnie gorąco zostali też przyjęci najważniejsi tego dnia uczestnicy zmagań, ich opiekunowie i autorzy tekstów oraz członkowie jury.

Do tegorocznej edycji konkursu przystąpiło ponad 20 uczestników z Krobi, Pniew, Święciechowy i oczywiście Bukówca Górnego. Na podstawie wieku i stopnia zaawansowania każdy został przydzielony do jednej z czterech żartobliwie nazwanych kategorii: Ołpyn (uczestnicy powyżej 16 roku życia), Stare Wróble (laureaci miejsc I, II lub III z ostatnich dwóch lat w kategorii Szaranki), Szaranki (wszyscy laureaci poprzednich konkursów w kategorii Szczawiki oraz laureaci miejsc dalszych niż III w kategorii Szaranki) oraz Szczawiki (debiutujący w konkursie).

W trakcie trwania rywalizacji uczestnicy konkursu wykazali się nie lada odwagą oraz profesjonalizmem scenicznym. Ciekawym elementem wydarzenia były też przerywniki w wykonaniu Kapeli „Szczony” z Sulęcinka. Pięcioosobowy zespół, który oprócz muzyki ma w swoim repertuarze również dowcipne anegdoty, wprowadził wszystkich w doskonały nastrój. W oczekiwaniu na wyniki nie mogło też zabraknąć występu kabaretu „Dziura” oraz minikonkursu gwarowego dla publiczności.

Poniżej prezentujemy pełne wyniki XXII edycji konkursu „Mówimy Gwarą”:

Kategoria Ołpyn

I miejsce – Jagna Knapp

II miejsce – Klaudia Lorych i Marcelina Urbańska

III miejsce – Sandra Marcinek i Zuzanna Dolata

IV miejsce – Patrycja Śliwa i Alicja Drobnik

Kategoria Stare Wróble

I miejsce – Weronika Przybył

II miejsce – Nadia Szady

III miejsce – Stanisław Czubała i Józef Pietrucha

IV miejsce – Wiktoria Kędziora

Kategoria Szaranki

I miejsce – Julia Majorek i Luiza Małecka

II miejsce – Joanna Ratajczyk

III miejsce – Izabella Karpowicz i Julia Konieczna

IV miejsce – Zuzanna Przybyła

W kategorii Szczawiki:

I miejsce – Igor Karpowicz

II miejsce – Agata Sobecka i Emilia Nowak

III miejsce – Maja Włodarczyk

IV miejsce – Dominka Grycz i Hanna Marcinkowska

Na zakończenie wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki ufundowane przez sponsorów, a zwycięzcy dodatkowo nagrody pieniężne. Jury w składzie: Justyna Kobus, Maria Kubiak, Dominika Kubicka i Maria Rozwalka podkreśliło wyrównany poziom mówców oraz dużą liczbę debiutantów. Wspomniano też o doskonałej organizacji imprezy, o którą zadbali Fundacja PRO IDEA Dominika Maya oraz Stowarzyszenie Bukówczan MANU.

D.J.