Opera w królewskim wydaniu

Dodano: 2018-10-29 10:31

„Alexander i Apelles” to tytuł zapomnianej na prawie dwa wieki opery Karola Kurpińskiego, przywróconej światu w ubiegłym roku. 28 października, za sprawą Polskiej Opery Królewskiej, dzieło to zostało po raz pierwszy wystawione w rodzinnej miejscowości kompozytora, na scenie włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich.

Jednoaktowa opera osadzona w starożytnej Grecji opowiada o spotkaniu najsłynniejszego antycznego malarz Apellesa (Tomasz Krzysica), wielkiego wodza Aleksandra Macedońskiego (Robert Szpręgiel) i tebańskiej księżniczki o niespotykanej urodzie Pankasty (Marta Wyłomańska). Aleksander wraz ze swoją branką przybywają do pracowni portrecisty, by zamówić portret. Podczas wizyty król zwierza się malarzowi, że kocha Pankastę, lecz ta nie odwzajemnia jego uczucia. Na przekór między Pankastą a Apellesem nawiązuje się miłość od pierwszego wejrzenia… Dzięki niezwykłej sile muzyki i poezji, ta prosta z pozoru melodramatyczna fabuła, daje się czytać nie tylko jako historia zmagań artysty, lecz także jako rozważania o drodze prowadzącej do piękna.

O oprawę muzyczną „Aleksandra i Apellesa” zadbał sześcioosobowy zespół kameralny Polskiej Opery Królewskiej w składzie: Małgorzata Zalewska (I skrzypce), Dorota Komorowska (II skrzypce), Dariusz Smoliński (altówka), Maciej Skowroński (wiolonczela), Jacek Kicman (kontrabas) i Dagmara Dudzińska (fortepian). Za inscenizację, scenografię i reżyserię odpowiedzialny był Ryszard Peryt, a kostiumy i rekwizyty przygotowała Marlena Skoneczko.

Po ostatniej, zwieńczonej szczęśliwym zakończeniem scenie, włoszakowicka publiczność z wójtem Stanisławem Waligórą na czele nagrodziła wykonawców owacjami na strojąco, a kwiaty artystom wręczyła dyrektor GOK Monika Lucerek.

A.A.

***

„Aleksander i Apelles” to jednoaktowe dzieło, wystawione po raz pierwszy 17 marca 1815 roku na deskach Teatru Narodowego w Warszawie, mieszczącego się wówczas przy pl. Karsińskich. Premierą dyrygował sam Karol Kurpiński, a w jedną z tytułowych ról wcielił się Ludwik Adam Dmuszewski (1777-1847) – znany aktor, reżyser i dramatopisarz (przetłumaczył również libretto opery z języka francuskiego). Choć opera nie utrzymał się długo na warszawskich afiszach, to doczekał się jeszcze wystawień we Lwowie (1816), Wilnie (1816) i Krakowie (1821).

Źródło: Polska Opera Królewska