Bukówiecki jarmark reaktywowany

Dodano: 2018-09-30 20:07

Po rocznej przerwie do kalendarza miejscowych wydarzeń o charakterze ponadregionalnym powrócił Gminny Jarmark w Bukówcu Górnym. Zgodnie z tradycją reaktywowana impreza, połączona z festynem szkolnym, wystawą płodów rolnych i zwierząt oraz VIII Wystawą Koni Hodowlanych, odbyła się w ostatnią niedzielę września.

Jarmark rozpoczął się od Wystawy Koni Hodowlanych, podczas której można było podziwiać wspaniałe źrebaki, klacze, ogiery i kuce z całej Wielkopolski oraz sąsiednich województw. Za ocenę zwierząt odpowiedzialna była komisja konkursowa w składzie: Mirosław Konarczak (przewodniczący) oraz Janusz Skórkowski i Jacek Wilczyński (członkowie), która wybrała i nagrodziła najlepsze okazy w siedmiu kategoriach. W trakcie uroczystej dekoracji wszystkie konie otrzymały pamiątkowe kotyliony, a hodowcy okazałe puchary wręczone przez wójta gminy Włoszakowice Stanisława Waligórę, sołtysa wsi Tadeusza Malepszego i prezesa Powiatowego Związku Hodowców Koni Wielkopolskich w Lesznie Krystiana Samola. Tytuł championa i przechodnia statuetka przypadły w tym roku ogierowi Baronowi i jego właścicielowi Ryszardowi Lipowemu z Bukówca Górnego (pełne wyniki publikujemy pod tekstem). Niewątpliwą ozdobą wystawy była również prezentacja koni czystej krwi arabskiej.

Otwarcia głównej części jarmarku, odbywającej się na bukówieckiej sali wiejskiej i przyległym do niej boisku, dokonali wójt Stanisław Waligóra oraz występujący po nim soliści Studia Piosenki GOK z instruktorem Szymonem Gądą na czele. Tym razem duże pole do popisu mieli lokalni przedsiębiorcy, producenci i artyści ludowi, mogący zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swoje wyroby i usługi. Pierwszeństwo miały oczywiście produkty rolne i ogrodnicze, w tym warzywa, owoce, rośliny ozdobne i zwierzęta, choć nie zabrakło też towarów innej kategorii. Sporym powodzeniem cieszyły się tradycyjnie potrawy serwowane na stoiskach poszczególnych miejscowości z naszej gminy, tym razem przyrządzone głównie z pomidorów i pieczarek.

Jakby tego było mało wszyscy uczestnicy jarmarku mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych w ramach festynu szkolnego. Wśród nich znalazły się m.in. konkurencje sportowe, wystawy prac plastycznych, stoiska gastronomiczne, loteria fantowa oraz niespodzianki dla najmłodszych. Festyn uświetniły dodatkowo występy uzdolnionych uczniów oraz działających przy miejscowej Szkole Podstawowej formacji – Szkolnego Zespołu Regionalnego pod kierownictwem Zofii Dragan oraz sekcji gimnastycznej UKS „Sokolik” prowadzonej przez Dariusza Wandolskiego. Z ciepłym przyjęciem spotkał się też pokaz średniowiecznej sztuki walki w wykonaniu bractwa z Leszna.

Laureaci VIII Wystawy Koni Hodowlanych (nazwa konia i wystawca):

Klacze ze źrebakami

 1. CZEKOLADKA CHANEL – Paweł Apolinarski
 2. CHOJRAK – Tadeusz Andrys
 3. SYRIUSZ – Hieronim Praiss

Klacze 1-2-letnie

 1. DALMACJA-PH – Tadeusz Andrys
 2. LANDRYNA – Tadeusz Andrys
 3. HORTENSJA – Bolesław Kosiński

Ogiery 1-2-letnie

 1. CZASZKA – Paweł Apolinarski
 2. DRAGON – Arkadiusz Daleki
 3. KOMANDOR – Wojciech Kosiński

Klacze solo

 1. HERA – Bolesław Kosiński
 2. CASANDRA – Paweł Apolinarski
 3. ISTRA – Sławomir Samol

Ogiery starsze

 1. BARON – Ryszard Lipowy
 2. IBANEZ – Krystian Samol
 3. HOLIDEY – Szymon Rolla

Ogiery koń mały

 1. KARLOS II – Grzegorz Szulc
 2. IRYDION – Paweł Apolinarski
 3. CZAROWNIK – Paweł Apolinarski

Kuce

 1. SHAKIRA – Milena Poślednik-Szeliga
 2. RENOTE V – Zbigniew Konieczny

A.A.