Szachiści zakończyli sezon

Dodano: 2018-07-04 11:05

W czerwcu zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkól Ogólnokształcących we Włoszakowicach zakończyli sezon szachowy 2017/2018. Przed zasłużonymi wakacjami szachiści wzięli jeszcze udział w dwóch turniejach oraz uczestniczyli w obozie rekreacyjno-sportowym.

V Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Edukacja przez Szachy w Szkole

W tym roku turniej, który został rozegrany na warszawskiej hali Torwar 8 czerwca, zgromadził blisko tysiąc uczniów klas 1-3 ze 105 szkół podstawowych z całego kraju.  Ze względu na obchodzoną 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zawody odbywały się pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy, poza tradycyjnymi już kolorowymi czapeczkami, otrzymali biało-czerwone chusty.

Rozgrywki toczyły się tradycyjnie na dystansie 6 rund w 9 grupach: 3 dziewczęcych i 6 chłopięcych (po dwie w każdej grupie wiekowej z powodu bardzo dużej ilości zgłoszeń) – rozróżnianych kolorami czapeczek, numerkami przy szachownicach oraz kartkami do zapisu kojarzeń i wyników. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwało 40 wykwalifikowanych sędziów szachowych pod kierownictwem Magdaleny Judek.

Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie turnieju uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Polskiego Związku Szachowego oraz Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a najlepsi zawodnicy oraz drużyny szkolne w klasyfikacji open okazałe puchary, medale i cenne nagrody.

W przerwach między partiami młodzi zawodnicy mogli również poćwiczyć w specjalnie dla nich urządzonym w stylu japońskim przytulnym kąciku, wyposażonym w małe stoliki i poduszki oraz japońskie szachy dla dzieci – w formie gry i zabawy „Złapmy lwa”.

Szkolne drużyny liczyły po 10 zawodników. W czasie turnieju stosowana była punktacja niestandardowa. Za wygraną dziecko uzyskiwało 3 pkt, za remis 2 pkt, a za przegraną 1 pkt. Każdy zawodnik mógł maksymalnie uzyskać 18 pkt. Drużyna z Włoszakowic zdobyła 141 pkt, co pozwoliło jej trzeci rok z rzędu wejść na podium drużynowe. Oprócz okazałego pucharu i brązowego medalu dzieci przywiozły 5 zegarów elektronicznych.

4. miejsce Blanka Mierzyńska (16 pkt)

26. miejsce Zuzanna Michalewicz (14 pkt)

17.miejsce Dominik Włodarczyk (15 pkt)

Oprócz udziału w zawodach dzieci miały możliwość zwiedzenia Muzeum Legii Warszawa i stadionu Legii oraz zobaczenia Wisły i Stadionu Narodowego. Najbardziej podobała im się jednak wizyta na lodach, która była nagrodą za trudy turniejowe. Opiekę nad zawodnikami sprawowały nauczycielki Wiesława Walkowska i Olga Ciszewska.

Zawodnicy, ich rodzice i zarząd klubu UKS ZSO Włoszakowice dziękują Bankowi Spółdzielczemu we Włoszakowicach, dyrektorowi ZSO Włoszakowice Tadeuszowi Górnemu oraz Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za pomoc finansową umożliwiającą start w turnieju szachowym.

***

Szkoła szachowa

W dniach 15-23 czerwca włoszakowiccy szachiści uczestniczyli w obozie rekreacyjno-sportowym w sypniewskim ośrodku Activ. W czasie pobytu w Sypniewie dzieci brały udział w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Młodzików. Na obóz zostało zakwalifikowanych 20 zawodników, którzy wywalczyli sobie awans na Półfinałach Wielkopolski w Lesznie.

W rytm życia obozowego wplecione były zajęcia pływackie na krytym basenie, rywalizacja na kręgielni, relaks przy bilardzie, zajęcia sportowe na boisku, poranna gminastyka oraz spacery do pobliskiej miejscowości. Zajęcia szkoleniowe przygotowujące do rozgrywek odbywały się indywidualnie pod okiem Miłosza Walkowskiego, tak samo jak analiza rozegranych partii.

Podczas turnieju z 32 szachownic prowadzona była transmisja online, w trakcie której można było obserwować partie rozgrywane na pierwszych trzech szachownicach w każdej grupie wiekowej.

Na Mistrzostwach Wielkopolski zawodnicy walczyli w 10 grupach turniejowych. W zawodach wzięło udział aż 257 uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwał doświadczony zespół sędziowski. Sędzią głównym był FA Andrzej Ciesiński.

Na zawodach najlepiej zaprezentowała się Karolina Janiszewska, która zajęła 4 miejsce w grupie D-15 (6 pkt). W grupie C-15 7 miejsce zajął Rafał Lorenz (5 pkt).

Rewelacyjnie zagrały dziewczynki w najmłodszej grupie. Dla nich ten turniej był szczególnie trudny, gdyż pierwszy raz wyjechały na tyle dni bez rodziców. Na 7 miejscu rozgrywki ukończyła Blanka Mierzyńska (5 pkt), na 8 miejscu (z taką samą ilością punktów) uplasowała się Klaudia Obiora-Cansever, na 9 Julia Włodarczyk, a na 12 Lena Owsianna (4,5 pkt). Julia Warzyniak była 15 (4 pkt).

W grupie C-9 Dominik Włodarczyk zajął 20 miejsce (4 pkt).

W grupie D-11 Martyna Apolinarska zajęła 17 miejsce (4 pkt), 19 miejsce (z taką samą ilością punktów) Zuzanna Michalewicz, 20 Matryna Chomska, a 25 Zofia Jagodzik (3 pkt.).

W grupie C-11 na 31 miejscu turniej zakończył Filip Zielinowski (3 pkt), a Adrian Konieczny był 48 (2,5 pkt).

W grupie D-13 na 15 miejscu turniej zakończyła Gabriela Zielinowska (4 pkt), a w równoległej grupie chłopięcej Tobiasz Walkowski zajął 17 miejsce (4,5 pkt).

Najstarszym juniorem reprezentującym Włoszakowice był Jonasz Walkowski, który w grupie najsilniej grających juniorów C-17 zajął 12 miejsce (4,5 pkt).

Podczas obozu opiekę nad dziećmi sprawowały panie Izabela Włodarczyk, Renata Wodawska i Wiesława Walkowska.

Zdobyte doświadczenie turniejowe, zabawy na basenie i kręgielni oraz rekreacja na boiskach - wszystko to na długo pozostanie w pamięci uczestników obozu.

Obóz został zorganizowany przy dofinansowaniu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach, a także dzięki życzliwości dyrektora ZSO Włoszakowice Tadeusza Górnego.

***

Turniej o puchar pani prezes

Sezon rozgrywek szachowych 2017/2018 we Włoszakowicach zakończył turniej szachów szybkich o puchar pani prezes, który odbył się 23 czerwca w tzw. małej szkole.

Turniej zgłoszony został do oceny FIDE. Zawody sędziował Wiesław Janocha, a sędzią rundowym był Miłosz Walkowski. W rozgrywkach wzięło udział 39 zawodników, w tym troje reprezentantów Leszna. Dzieci grały w tempie 10 min + 5 sek., na dystansie 9 rund.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

Chłopcy – 1. Jonasz Walkowski, Mikołaj Biegański, Tobiasz Walkowski

Dziewczęta – Gabriela Zielinowska, Julia Włodarczyk

Najmłodszy zawodnik – Witold Zielinowski

Podczas turnieju podsumowana została praca klubu. Wyróżniający się systematycznością w uczęszczaniu na zajęcia zawodnicy otrzymali upominki. Na krótkim zebraniu z rodzicami przedstawiono również sytuację finansową klubu oraz  plan pracy na okres powakacyjny.

Turniej mógł się odbyć dzięki życzliwości dyrektora ZSO Włoszakowice Tadeusza Górnego, a także dzięki pomocy finansowej Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach oraz włoszakowickiej firmy Wodstal.