Szlak Konwaliowy zdobyty

Dodano: 2018-05-11 14:42

W dniach 9-10 maja uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach brali udział w spływie kajakowym słynnym Szlakiem Konwaliowym. Podczas tej wyprawy 13 uczniom udało się po raz pierwszy w historii placówki pokonać całą trasę liczącą 35 km.

Jak relacjonuje nauczyciel włoszakowickiej szkoły Tomasz Linka: Trasa spływu wiodła przez 17 jezior. Pierwszego dnia wyruszyliśmy z Dominic do Boszkowa. Przepłynęliśmy wzdłuż Jeziora Dominickiego, a następnie przy Hotelu Sułkowskim czekała nas ok. 100 m  przenoska kajaków z jeziora do kanału. Następnie ciągiem jezior i kanałów dotarliśmy do Błotnicy, gdzie zrobiliśmy przerwę. W dalszej kolejności ruszyliśmy w kierunku Rezerwatu Przyrody „Wyspa Konwaliowa”. Tam zatrzymaliśmy się na chwilę, by podziwiać widoki i posłuchać historii tego rejonu, przedstawionej przez nauczyciela historii i ratownika WOPR Tomasza Furmańczaka. Następnie, po godzinnym wiosłowaniu, zameldowaliśmy się w ośrodku AWF Wrocław w Olejnicy. W tym miejscu czekały na nas zasłużone posiłki, gry rekreacyjne, ognisko i nocleg. Drugiego dnia wycieczki kajakowej wyruszyliśmy z ośrodka AWF i przez kilka jezior dotarliśmy nad Jezioro Białe w Brennie, gdzie zrobiliśmy godzinny postój. Jedni z nas odpoczywali, a drudzy grali w siatkówkę i pływali w jeziorze. Później czekała nas jeszcze przeprawa przez dwa mniejsze jeziora i kanały, po czym dotarliśmy do Jeziora Brzeźne w Zaborówcu. Tam też szlak się kończył.

Podczas całego spływu uczniom i nauczycielom ZSO Włoszakowice towarzyszyły idealne warunki pogodowe oraz wspaniałe okoliczności przyrody Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Należy zaznaczyć, że spływ odbył się dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach.

Tekst: Tomasz Linka, A.A., zdj. Tomasz Linka