Bukówieckie zwyczaje w Brukseli

Dodano: 2018-03-05 10:56

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi dziewięcioosobowa delegacja z Bukówca Górnego wybiera się do Brukseli. Celem wizyty w stolicy Belgii jest zaprezentowanie przed Parlamentem Europejskim dwóch lokalnych zwyczajów, czyli „chodzynia z nowym lotkiem” i „lotania z klekotami”.

Wyjazd organizowany jest przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu za pośrednictwem Wielkopolskich Lokalnych Grup Działania. Nasz region reprezentować będą mieszkańcy Bukówca Górnego, którzy zostali zgłoszeni przez leszczyńską organizację „Kraina Lasów i Jezior”. Delegacja złożona z sześciu członków Szkolnego Zespołu Regionalnego, dudziarza, skrzypka i regionalistki Zofii Dragan zaprezentuje w Brukseli niespotykane nigdzie indziej zwyczaje wielkanocne, takie jak nowe lotko i wyścigi klekotów.

Przypomnijmy, że nowe lotko odbywa się zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Dzieci od rana odwiedzają mieszkańców z nowym lotkiem, czyli gałązkami sosnowymi przystrojonymi kolorowymi wstążkami i żółtym słoneczkiem z papieru. Najmłodsi śpiewają piosenkę, a gospodarze obdarowują ich słodyczami, pieniążkami i koniecznie jajkami. Nowe lotko jest zwiastunem wiosny, dobrobytu i szczęścia.

Z kolei „lotanie z klekotam” to stary zwyczaj wywodzący się ze średniowiecza. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę nie biją kościelne dzwony. Na pamiątkę śmierci Jezusa zastępuje je żałobny dźwięk drewnianej kołatki. W Bukówcu Górnym kołatki zwane „klekotami” obwieszczają czas modlitwy na Anioł Pański o 7.00, w południe i o 17.00. Przez wieś biegną chłopcy z klekotami i dwoma specjalnymi, hałaśliwymi taczkami. Dzielą się na dwie grupy - jedna biegnie na “wielki”, a druga na “mały” koniec wsi. Przy każdej figurze przydrożnej kręcą kółka, a także trzy razy okrążają kościół (źródło: www.elka.pl).

Tekst: A.A., zdjęcia: zs.bukowiec-gorny.pl