Orszak i balik z Trzema Królami

Dodano: 2018-01-07 20:48

Już po raz kolejny Włoszakowice wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Orszak Trzech Króli”, organizowanej od dziesięciu edycji w Święto Objawienia Pańskiego. Siedziba naszej gminy znalazła się wśród 644 miejscowości, które 6 stycznia zostały odwiedzone przez biblijnych mędrców ze Wschodu. Trzej Królowie nie tylko poprowadzili mieszkańców w uroczystym korowodzie, ale również zaprosili dzieci i ich rodziców na tradycyjny balik noworoczny przygotowany przez Parafialny Zespół Caritas.

Zgodnie z panującym we Włoszakowicach zwyczajem orszak i balik zostały poprzedzone spotkaniem kolędowym w miejscowym kościele parafialnym. Aby tego dnia wejść do świątyni trzeba było spełnić jeden warunek – założyć na głowę najważniejszy z królewskich atrybutów, czyli koronę. Gdy już wszyscy poczuli się jak prawdziwi monarchowie, przyszedł czas na radosne kolędowanie. Do wspólnego śpiewania zachęcali jak zawsze ksiądz wikariusz Karol Maciejak i przygrywająca na gitarze Katarzyna Kaczmarek. Dźwięki znanych melodii roznosiły się tak daleko, że aż przyciągnęły do żłóbka tajemniczych mędrców ze Wschodu. Szybko okazało się, że dostojni goście to Kacper, Melchior i Baltazar, którzy przybyli złożyć pokłon i dary nowonarodzonemu Jezusowi. Podobnie jak w zeszłym roku w rolę Trzech Króli wcielili się: Brygida i Aleksander Hamrolowie oraz Henryk Strzymiński.

Po złożeniu w stajence złota, kadzidła i mirry, Trzej Królowie oraz obecni w kościele wierni utworzyli rekordowo duży orszak, którego głównym celem była pobliska sala widowiskowa GOK. Na miejscu czekali już uczniowie włoszakowickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, którzy specjalnie z myślą o małych i dużych uczestnikach baliku zaprezentowali widowisko jasełkowe. Nad inscenizacją nowotestamentowej opowieści, wzbogaconej o współczesne elementy, czuwali ksiądz wikariusz Karol Maciejak oraz miejscowi nauczyciele – Karina Obiora, Katarzyna Kaczmarek i Szymon Gąda.

Doskonałym zwieńczeniem świątecznego popołudnia była wspólna zabawa w rytmie popularnych dziecięcych przebojów. Najmłodsi mieszkańcy Włoszakowic przebrani w karnawałowe stroje chętnie zaglądali na parkiet, gdzie oprócz beztroskich pląsów, czekały na nich również przeróżne gry i konkursy ze słodkimi nagrodami.

A.A.