Jubileuszowy Wieczór z Andrzejem Krzyckim

Dodano: 2017-09-11 13:04

Tradycyjnie już, na początku września w Folwarku „Mila” w Krzycku Wielkim odbył się kolejny Wieczór z Prymasem Andrzejem Krzyckim. Jubileuszowa, X edycja wydarzenia zbiegła się w czasie z 500. rocznicą Reformacji, dlatego też hasło przewodnie tegorocznego spotkania brzmiało: „Andrzej Krzycki a Reformacja”.

Spotkanie pomiędzy miłośnikami przeciwnika Reformacji, a przedstawicielami kościoła luterańskiego zostało zapoczątkowane przez właścicielkę folwarku Marię Beczkiewicz. Na wstępie zaproszeni goście mieli okazję posłuchać muzycznej wersji wiersza Andrzeja Krzyckiego pt. „Kochający prawuje się sam ze sobą” w wykonaniu Moniki Ignyś. Korzystając z okazji głos zabrała również dyrektor GOK Monika Lucerek, która w towarzystwie przewodniczącej Rady Gminy Ireny Przezbór wręczyła listy gratulacyjne członkom Stowarzyszenia im. Andrzeja Krzyckiego, a więc: dr Leszkowi Barszczowi, Barbarze Leszkowicz-Barszcz, Agnieszce Rozwens, Halinie Florek, Marii Beczkiewicz oraz Alicji i Ryszardowi Wielebskim.  

Jestem naprawdę szczęśliwy, że możemy przez 10 spotkań, przez 10 lat, spotykać się w imię humanizmu, w imię człowieczeństwa, w imię godności człowieka i w wiarę w wartości takie jak: człowieczeństwo, godność, piękno – podkreślił w trakcie inauguracyjnego wystąpienia prezes Stowarzyszenia im. Andrzeja Krzyckiego dr Leszek Barszcz.

Tegoroczna część naukowa spotkania opierała się na wykładach wygłoszonych przez przedstawicieli kościoła ewangelicko-augsburskiego w Lesznie – ks. Waldemara Gabrysia (temat: „Geneza Reformacji") oraz dr Marcina Błaszkowskiego (temat: „Reformaci z Leszna”).

Doskonałym zwieńczeniem pełnego kulturalnych uniesień wieczoru był benefis Mieczysława Hryniewicza, znanego przede wszystkim z ról w serialach „Zmiennicy” i „Na Wspólnej”. Podczas występu aktor wygłosił dzieła takich poetów jak: Tytus Czyżewski, ks. Jan Twardowski czy Tadeusz Holender, a we wcześniejszej części spotkania przeczytał również list Filipa Melanchtona oraz list i poematy Andrzeja Krzyckiego.

To jest piękne na takich spotkaniach, że nie trzeba się trząść ze strachu, że nic się złego stać nie może, że nic się nie zawali, że można sobie tak swobodnie porozmawiać, popatrzeć na siebie, ale też cieszyć się, że Andrzej Krzycki budzi takie zainteresowanie i są osoby, które się nim pasjonują – powiedział przed występem Mieczysław Hryniewicz.

********************************************************************************************************

Spotkania z cyklu „Wieczór z Prymasem Andrzejem Krzyckim” zostały zapoczątkowane w 2007 r., tuż po obronie doktoratu na Uniwersytecie Jagiellońskim przez Leszka Barszcza. Od samego początku imprezę wspierali Alicja i Ryszard Wielebscy z Krzycka Wielkiego, a w późniejszym czasie do współorganizatorów dołączyli również: firma Werner Kenkel Sp. z o.o., Starostwo Powiatowe w Lesznie oraz Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach. Podczas 10 edycji wydarzenia w Krzycku Wielkim wystąpiło kilku znanych aktorów, w tym: Teresa Lipowska, Małgorzata Pieńkowska, Edward Linde-Lubaszenko, Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Waleryś i Mieczysław Hryniewicz, a także wielu wybitnych naukowców, muzyków i recytatorów.

A.A.