Pierwszy dzwonek w gminnych szkołach

Dodano: 2017-09-05 10:22

Wyjątkowo czwartego, a nie jak zazwyczaj pierwszego września, rozpoczął się rok szkolny 2017/2018. Po wakacyjnej przerwie mury wszystkich szkół i przedszkoli w gminie Włoszakowice przekroczyło ponad tysiąc uczniów i kilkuset przedszkolaków.

Najwięcej, bo aż 535 uczniów z 25 klas rozpoczęło rok szkolny w Zespole Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach. Okres dziesięciomiesięcznej nauki zainaugurowano podczas okolicznościowej mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym, a następnie w trakcie akademii na hali sportowo-środowiskowej. W uroczystości połączonej z upamiętnieniem 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, poza licznie zgromadzonymi uczniami i gronem pedagogicznym, uczestniczyli również: wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra, przewodnicząca Rady Gminy Irena Przezbór, sekretarz gminy Monika Klemenska, ksiądz proboszcz Andrzej Szulc oraz ksiądz wikariusz Karol Maciejak.

Uroczystości we Włoszakowicach

Podobne uroczystości odbyły się również w pozostałych szkołach gminy Włoszakowice, które w związku likwidacją gimnazjów zmieniły swoje oficjalne nazwy. Od teraz placówki oświatowe w Bukówcu Górnym, Dłużynie, Jezierzycach Kościelnych i Krzycku Wielkim nie są już zespołami szkół, lecz po prostu szkołami podstawowymi. Zmianie uległa również podstawa programowa obejmująca uczniów klas I, IV oraz VII, którzy otrzymali darmowe podręczniki.

Uroczystości w Dłużynie

Z dniem 4 września pracę wznowiło również Samorządowe Ognisko Muzyczne, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach. Podczas pierwszego w tym roku szkolnym spotkania, które odbyło się na Sali Trójkątnej włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich z udziałem dyrektor GOK Moniki Lucerek i instruktorów ogniska, poruszane były przede wszystkim sprawy organizacyjne SOM. Kilka dni wcześniej, 1 września, przeprowadzono też przesłuchania nowych solistów Studia Piosenki. Warto wspomnieć, że jest to 66. rok funkcjonowania Samorządowego Ogniska Muzycznego i 8. Studia Piosenki.

A.A.