Finał kursu wokalnego

Dodano: 2017-07-31 10:08

Niedzielnym koncertem finałowym na Sali Trójkątnej włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich w dniu 30 lipca zakończył się, zorganizowany już po raz dwunasty, Mistrzowski Kurs Wokalny Włoszakowice Lato 2017.

Na trwające prawie dwie i pół godziny wydarzenie złożyło się popisowe wykonawstwo arcydzieł pieśniarskich, operowych i musicalowych: śpiewano m.in. Mozarta, Verdiego, Moniuszkę, Donizettiego, Wagnera i Dvořaka, a także Straussa, Lehára, Gershwina i Webbera.

Wyrafinowany estetycznie i zróżnicowany stylistycznie koncert – jak na zwieńczenie warsztatów mistrzowskich przystało - był udziałem wszystkich 15 uczestników trwających cały miniony tydzień zajęć, przygotowanych do występu przez pedagogów poznańskiej Akademii Muzycznej: prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego i dr hab. Barbarę Mądrą-Bednarek. Wystąpili:  Maksymilian Skiba, Monika Szylderowicz, Sylwia Ziółkowska, Karolina Gryka, Paweł Swajda, Małgorzata Wiśniewska, Piotr Maciejowski, Dominika Dobrolińska, Katarzyna Jabłońska, Alejandro David, Joanna Kędzior, Monika Sagan, Lidia Maciejowska, a także włoszakowiczanie: Marta Klecha i Szymon Nowaczyk. 

Przy fortepianie zasiadały pianistki-korepetytorki kursu: Alicja Tarczykowska i Paulina Zarębska.

Maraton pięknego śpiewania zwieńczyło uroczyste wręczenie dyplomów kursu, po czym i uczestnicy,  i pedagodzy pożegnali się z entuzjastycznie reagującą publicznością arią „Nessun dorma” z „Turandota” Pucciniego.

W czasie pobytu we Włoszakowicach młodzi adepci śpiewu klasycznego, pochodzący z różnych stron Polski, doskonalili nie tylko umiejętności śpiewacze. Mieli także czas na zwiedzanie Włoszakowic i okolicy. Uświetnili także swoim śpiewem niedzielną mszę świętą w kościele parafialnym we Włoszakowicach, a na rozpoczęcie kursu dali koncert „Musica sacra” w Sanktuarium Maryjnym w Charbielinie.

Organizatorami kursu byli Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego i Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach we współpracy z Katedrą Wokalistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Kierownictwo artystyczne sprawował prof. Wojciech Maciejowski – kierownik Zakładu Pieśni i Kameralistyki Wokalnej AM w Poznaniu.     

Tekst: (pb), zdjęcia: KK