Zakończył się VII Konkurs Pieśni i Arii

Dodano: 2017-05-07 20:58

Koncertem laureatów w niedzielne popołudnie 7 maja zakończył się 50. Ogólnopolski Konkurs Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego – VII Konkurs Pieśni i Arii.

Jury pod przewodnictwem kierownik katedry wokalistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu prof. Grażyny Flicińskiej-Panfil po dwuetapowych przesłuchaniach 23 uczestników wyłoniło zwycięzców jubileuszowego włoszakowickiego konkursu.

I nagrodę zdobyła Karolina Filus (sopran) z Akademii Muzycznej w Krakowie, II nagrodę uzyskał Piotr Maciejowski (tenor) – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu i doktorant Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie, natomiast III nagrodę zdobył Michał Janicki (baryton) , który także reprezentował UMFC w Warszawie.

Pierwsze wyróżnienie, w tym za najlepsze wykonanie utworów Kurpińskiego, zdobyła Dagmara Kołodziej (sopran) z Akademii Muzycznej w Katowicach,  natomiast drugie wyróżnienie – Aleksandra Pokora (sopran) z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wyżej wymienieni wystąpili w koncercie laureatów prowadzonym przez kierownika artystycznego konkursu Andrzeja Wizę, prezentując wybrane pieśni i arie z konkursowego repertuaru. Akompaniowali przy fortepianie: Laura Kluwak-Sobolewska, Szymon Musioł i Olga Tsymbaluk.

Poza występującymi w koncercie laureatów wyróżnienia w konkursie zdobyli także: Julia Mech (AM Poznań), Beata Kantorova (AM Kraków), Eliza Kierepka (AM Poznań) i Rafał Żurek (UMFC Warszawa).

Na wstępie koncertu Stanisław Waligóra - wójt gminy Włoszakowice i prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, które było głównym organizatorem wydarzenia – pogratulował zwycięzcom oraz podziękował wszystkim uczestnikom za udział, a jurorom za wykonaną pracę. Z kolei obecny na koncercie wicestarosta Robert Kasperczak dokonał oficjalnego wręczenia Karolinie Filus uzyskanej przez nią nagrody starosty leszczyńskiego.

Wykonawcy koncertu zachwycili licznie przybyłą publiczność poziomem i pięknem wykonań. Szczególny aplauz, dzięki zaprezentowaniu wyjątkowo dojrzałej osobowości scenicznej, wzbudziła laureatka I nagrody Karolina Filus.

Dodać warto, że w godzinach porannych przedstawiciele uczestników, jury oraz organizatorów brali udział we mszy świętej w kościele parafialnym we Włoszakowicach w intencji Karola Kurpińskiego, jego żony i rodziców. Dodatkowo prof. Grażyna Flicińska-Panfil i prof. Wojciech Maciejowski wzbogacili liturgię swoim śpiewem.

Tekst: (pb), foto: AA