Rozpoczął się VII Konkurs Pieśni i Arii

Dodano: 2017-05-05 07:43

Koncertem muzyki polskiej rozpoczął się w czwartek wieczorem 4 maja 50. Ogólnopolski Konkurs Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego – VII Konkurs Pieśni i Arii we Włoszakowicach pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałka województwa wielkopolskiego.

W wyłącznie polskim repertuarze wystąpili laureaci I nagród minionych włoszakowickich konkursów wokalnych: tenor Jarosław Wewióra (I nagroda w 2002 r.) i mezzosopranistka Roksana Wardenga (I nagroda w 2014 r.), którym towarzyszyli przy fortepianie Laura Kluwak-Sobolewska i Szymon Musioł. Koncert prowadził kierownik artystyczny konkursu oraz pomysłodawca włoszakowickich konkursów wokalnych, powołanych do życia w 1999 r.,  Andrzej Wiza.

Wcześniej organizatorzy – władze Towarzystwa Muzycznego im. Karola Kurpińskiego i Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach - w towarzystwie jurorów i przedstawicieli uczestników złożyli kwiaty pod pomnikiem Kurpińskiego przy miejscowym Zespole Szkół imienia kompozytora. Śpiewał chór ZSO Włoszakowice „Musicarolla” pod dyrekcją Katarzyny Kaczmarek.

Przesłuchania konkursowe, w czasie których królować będą pieśni i arie Karola Kurpińskiego oraz innych kompozytorów powiązanych biograficznie z Wielkopolską, a także pieśniarska i operowa klasyka muzyki europejskiej od Haendla po Pucciniego, odbywać się będą przez cały piątek i sobotę 5 i 6 maja w godz. 10.00-19.00. Konkurs zwieńczy koncert laureatów w niedzielę 7 maja o godzinie 15.00.

Wszystkie przesłuchania i koncerty odbywają się na Sali Trójkątnej pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach. Wstęp na nie jest wolny, zainteresowana publiczność jest mile widziana.

Szczegóły o konkursie na: http://wloszakowice.pl/news/35/2320,04-07-05-2017-vii-konkurs-piesni-i-arii.html

Tekst: (pb), foto: AA