XXVI Zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami

Dodano: 2017-05-04 12:01

Trudno wyobrazić sobie trzeci dzień maja bez bukówieckich Zawodów w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi im. Józefa Lipowego. Dlatego też impreza organizowana nieprzerwanie od 1991 r. odbyła się w tej miejscowości już po raz XXVI.

Podobnie jak w minionych latach areną zawodów było boisko gminne usytuowane na obrzeżach miejscowości. Tutaj każdy zaprzęg był dokładnie sprawdzany i mierzony, a po spełnieniu wszystkich wymogów nadawano mu odpowiedni numerek startowy. Następnie wszyscy uczestnicy udawali się ulicą Wańskiego w kierunku ronda na tzw. „Wielkim Końcu” Bukówca, by stąd wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich wrócić do miejsca początkowego. W ten sposób ustawieni przy trasie przejazdu mieszkańcy wsi mogli podziwiać bardzo okazały korowód złożony z kilku jeźdźców i aż 40 bryczek, prowadzony przez okolicznych strażaków i policjantów. Po powrocie, obok doskonale przygotowanego toru i licznych atrakcji, koniarze zastali już sporą grupkę kibiców i zaproszonych gości honorowych.

Jak przystało na zawody z prawdziwego zdarzenia, nie mogło zabraknąć uroczystego otwarcia. W tym celu strażacy z OSP Bukówiec Górny wciągnęli flagę państwową na maszt, po czym odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra, który dał znak do oficjalnego rozpoczęcia rywalizacji.  Zanim jednak przystąpiono do właściwej części zmagań,  konieczna była jeszcze krótka odprawa dla wszystkich zawodników w obecności sędziów głównych: Mirosława Konarczaka i Krzysztofa Rembowskiego. Po przedstawieniu najważniejszych zasad każdy miał chwilę czasu, aby zapoznać się z przebiegiem trasy, która w tym roku składała się z 18 bramek i kilku przeszkód w postaci sadzawki z wodą, piaszczystej górki i mostku. Łącznie w zawodach wzięło udział 40 zaprzęgów, które rywalizowały ze sobą w 4 różnych kategoriach: Par Koni Dużych - bryczki tradycyjne, Par Koni Dużych - bryczki sportowe, Par Koni Małych - bryczki tradycyjne i Par Koni Małych - bryczki sportowe. Nad właściwym przeprowadzeniem imprezy, obok dwójki sędziowskiej, czuwali również organizatorzy i członkowie biura zawodów.

Mimo nie najlepszej pogody tegoroczne zmagania stały jak zawsze na bardzo wysokim poziomie. Duży wpływ na zaciętą rywalizację miał również wymagający tor o długości aż 580 metrów, który praktycznie uniemożliwiał osiąganie rekordowych czasów. Zaledwie dwóm uczestnikom udało się uzyskać wynik poniżej 2 minut, a jednym z nich była Dominika Rimke z Brenna (105,37 s), zwyciężczyni w kategorii Par Koni Małych - bryczki sportowe. Oprócz sportowych emocji sporej dawki adrenaliny dostarczyły też wyczyny kaskaderów z Apolinarski Group, którzy tym razem zaprezentowali przejazd kawalerii i husarii,  pokaz dżygitówki (jazdy konnej o charakterze akrobatycznym), a na zakończenie  rozegrali niecodzienny mecz koszykówki konnej.

Na zawodników, którzy w poszczególnych kategoriach zajęli miejsca na podium, czekały atrakcyjne nagrody i puchary ufundowane przez sponsorów. Pamiątkowe dyplomy i czapeczki powędrowały też do uczestników, którym nie udało się zająć czołowych lokat. Wzorem poprzednich lat organizatorzy nie zapomnieli również o czworonożnych podopiecznych, a każdy zaprzęg  otrzymał okolicznościowe flot z dumą prezentowane podczas rundy honorowej. Przyznano także dodatkowe wyróżnienia dla najlepiej prezentujących się bryczek i ich właścicieli oraz okazałe trofea dla zwycięzców biegów memoriałowych.

Głównym organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach, a całe zawody zostały objęte honorowym patronatem wójta Stanisława Waligóry. Wsparcia udzielili również: sołtys i Rada Sołecka Bukówca Górnego, miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Powiatowe Koło Hodowców Koni w Lesznie.

Pełny komunikat końcowy z tegorocznych zawodów, przedstawiający miejsca zajęte przez poszczególnych uczestników oraz uzyskane przez nich czasy, jest dostępny w umieszczonych pod zdjęciami plikach pdf.

A.A.