32. Bieg Sokoła już za nami!

Dodano: 2017-04-03 11:46

Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwsza niedziela kwietnia upłynęła w Bukówcu Górnym pod znakiem 32. Biegu Sokoła połączonego z 20. Mistrzostwami Polski Lekarzy. Na wszystkich dystansach ścigało się łącznie około 1400 zawodników z całej Polski, a także sąsiednich państw.

Nie bez powodu hasło przewodnie zawodów brzmi: „W tym biegu jest pogoda dla biegaczy”, gdyż aura po raz kolejny dopisała wszystkim uczestnikom. Pierwsi z nich zawitali do Bukówca już wczesnym rankiem, kiedy to rozpoczęto wydawanie numerów startowych i chipów rejestrujących czas. Jednak prawdziwa rywalizacja zaczęła się kilka godzin później, kiedy to do wyścigu  na dystansie 1 km przystąpili najmłodsi sportowcy. Gdy ostatnie dziecko przekroczyło linię mety, na starcie pojawili się seniorzy i osoby chcące wcześniej wyruszyć na trasę biegu głównego. Wśród nich nie mogło zabraknąć doskonale wszystkim znanej Marii Pańczak z Poznania, której znakiem rozpoznawczym od wielu lat jest charakterystyczna niebieska parasolka.

Chwilę po tym jak pierwsi zawodnicy wyruszyli w stronę Włoszakowic, rozpoczęła się ceremonia inauguracji 32. Biegu Sokoła. Obok licznie zgromadzonych biegaczy i kibiców uczestniczyli w niej również goście honorowi, w tym: starosta powiatu leszczyńskiego Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Robert Kasperczak, wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra oraz sołtys Bukówca Górnego Tadeusz Malepszy. Znamienitych osobistości, jak choćby  posła na Sejm Wojciecha Ziemniaka, nie zabrakło również wśród uczestników.

Ceremonię otwarcia zapoczątkowało wprowadzenie sztandarów Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” z Bukówca Górnego, Chrośnicy, Perkowa, Poznania, Zbąszynia i Wysocka Wielkiego oraz wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Następnie został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” i hymn „Sokoła”, a komandor biegu Paweł Marcinek złożył raport o gotowości do startu prezesowi Janowi Kotowi. Głos zabrał również wójt Stanisław Waligóra, który dał znak do oficjalnego rozpoczęcia rywalizacji na głównym dystansie 15 km. Sygnałem startowym był oczywiście wystrzał z haubicy w wykonaniu Jerzego Mierzyńskiego z Włoszakowickiego Bractwa Kurkowego. Gdy ostatni zawodnicy zniknęli z pola widzenia, linię mety tradycyjnie już przejechali motocykliści, a chwilę później wystartowały biegi na 2 i 5 km.

W czasie gdy zawodnicy zmagali się z trudami trasy, ich najbliżsi mogli skorzystać z licznych punktów gastronomicznych zlokalizowanych na pobliskim boisku. Ciekawe atrakcje czekały też na najmłodszych gości, w tym osobny bieg przedszkolaków, dmuchańce i kolorowe stoiska z zabawkami. Na triumfatora zawodów nie trzeba było jednak zbyt długo czekać. Dokładnie po 51 minutach i 17 sekundach od startu na mecie stawił się ubiegłoroczny zwycięzca Krzysztof Szymanowski z Kościana, występujący w barwach klubu Szymanowski Team. Po chwili finiszowała również olimpijka z Londynu, triathlonistka Agnieszka Jerzyk, która z czasem 55 minut i 56 sekund zajęła wysokie 8 miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrała tym samym kategorię kobiet. Z kolei wśród lekarzy najlepszy okazał się Jerzy Słobodzian z Dzierżoniowa (01:01:05).

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg na dowolnym dystansie, otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a na sali wiejskiej czekał na nich zasłużony poczęstunek. Jak przystało na rywalizację sportową z prawdziwego zdarzenia, nie mogło również zabraknąć uroczystego zakończenia imprezy, połączonego z dekoracją zwycięzców. Oprócz najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach, specjalne upominki otrzymali też dwaj biegacze - Andrzej Świętek z Bukówca Górnego i Bronisław Sikora z Leszna, startujący od samego początku rozgrywania Biegów Sokoła.  Podobnie jak z zeszłym roku ceremonię zamknięcia uświetniły dziewczynki z bukówieckiej sekcji gimnastycznej UKS „Sokolik” prowadzone przez Dariusza Wandolskiego, które wykonały kilka niezwykle widowiskowych figur i układów.

Największe wydarzenie sportowe w gminie Włoszakowice, w tym roku wpisane w kalendarz imprez z okazji 150-lecia Sokolstwa Polskiego, już po raz 32. zakończyło się sporym sukcesem. Wszystko to dzięki wspólnemu wysiłkowi organizatorów, wolontariuszy i służb porządkowych, a także wsparciu licznych sponsorów, którzy jak zawsze aktywnie zaangażowali się w przygotowanie zawodów. Pełna lista uczestników wraz z zajętymi przez nich miejscami i osiągniętymi czasami jest dostępna pod adresem: http://www.biegsokola.com/wyniki

Tekst: A.A., zdjęcia: Katarzyna Knop