XII Kabaretowe Ostatki i jubileusz „Dziury”

Dodano: 2017-02-27 11:40

Końcówka karnawału w Bukówcu Górnym nierozłącznie kojarzy się z „Kabaretowymi Ostatkami”. W tym roku impreza została zorganizowana już po raz XII i była połączona z jubileuszem XXX-lecia miejscowego Kabaretu „Dziura”.

Ostatnia sobota karnawału i kabaretowa uczta przyciągnęły na miejscową salę wiejską kilkuset miłośników udanej zabawy i dobrego humoru z całej okolicy. W imieniu jubilatów powitała wszystkich szefowa bukówieckiego Kabaretu „Dziura” i główna organizatorka imprezy Zofia Dragan. Następnie w towarzystwie swoich scenicznych kolegów: Tomasza Skorupińskiego, Ryszarda Sobeckiego i Tomasza Kicińskiego zaprezentowała to, na co zgromadzona publiczność czekała najbardziej. Występ założonej dokładnie 30 lat temu grupy składał się nie tylko z nowego programu, ale zawierał również specjalnie przygotowaną na tę okazję część wspominkową, zatytułowaną „W starym kinie”. W zamian za wspaniałe popisy i 3 dekady rozśmieszania wszystkich do łez, członkowie kabaretu odebrali liczne upominki i listy gratulacyjne, wręczone m.in. przez wójta gminy Włoszakowice Stanisława Waligórę i dyrektor GOK Monikę Lucerek.

Jak przystało na Kabaretowe Ostatki nie mogło też zabraknąć występu gwiazdy wieczoru. W tym roku był nią Kabaret „Masztalscy” współtworzony przez redaktorów Polskiego Radia w Katowicach – Aleksandra Trzaskę i Jerzego Ciurloka. Duet komików, którego nazwa pochodzi od nazwiska fikcyjnego górnika, zaprezentował całą masę śląskiego humoru. „Kopalniane” żarty i „dziurawe” skecze zostały dodatkowo okraszone góralską muzyką w wykonaniu podhalańskiej Kapeli "Zbyrcok hyćka" w składzie: Olga Włoczkowska (skrzypce prym), Ryszard Gąska (skrzypce sekund) i Jacek Pietraszek (basy).

Wielkopolska gwara w wykonaniu "Dziury", śląski humor "Masztalskich" i góralski folklor stworzyły prawdziwą mieszankę wybuchową, która została nagrodzona przez publiczność owacjami na stojąco. Jak zapewniła Zofia Dragan, cały dochód z imprezy zostanie przeznaczony na organizację XXI konkursu „Mówimy gwarą”, którego finał odbędzie się 23 kwietnia w Bukówcu Górnym.

Tekst: A.A., zdjęcia: Katarzyna Knop