Koncert szopenowski

Dodano: 2017-02-27 14:25

Jak co roku melomani we Włoszakowicach specjalnym koncertem pianistycznym świętowali kolejną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina.

26 lutego na Sali Trójkątnej Pałacu Sułkowskich wystąpiła pianistka polska Zofia Dynak.

Studentka roku dyplomowego we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Zbigniewa Faryniarza i laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych w pierwszej solowej części koncertu wykonała: Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Poloneza es-moll op. 26 nr 2, wszystkie cztery mazurki z op. 17 oraz trzy etiudy z op. 25 (h-moll, a-moll i c-moll).

Natomiast po przerwie w drugiej części z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego złożonego ze studentek wrocławskiej akademii (Joanna Trzaska – skrzypce, Weronika Patatlon – II skrzypce, Gabriela Biel – altówka i Anna Rodak – wiolonczela) i w opracowaniu Bartłomieja Kominka rozbrzmiewało wielkie szopenowskie arcydzieło, jakim niewątpliwie jest I Koncert fortepianowy e-moll op. 11.

Dojrzałe wykonawstwo młodej pianistki, najlepiej słyszalne w mazurkach, etiudach i wspomnianym koncercie, sprawiło, że dla włoszakowickiej publiczności był to wspaniały wieczór, pełen błyskotliwych popisów i wirtuozerii na najwyższym poziomie, użytych jednak zawsze z rozmysłem na chwałę wielkiej muzyki najwybitniejszego w dziejach polskiego kompozytora.

Koncert, w ramach „Wieczorów Lisztowskich” Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu, zorganizowali Towarzystwo Muzyczne im. Karola Kurpińskiego i Gminny Ośrodek Kultury we Włoszakowicach.  

Za prowadzenie koncertu i przygotowanie fortepianu Bechsteina odpowiadał jak zawsze prezes TiFL Juliusz Adamowski.

Zapraszamy na kolejny koncert muzyki klasycznej na Sali Trójkątnej w najbliższą sobotę  4 marca. Tym razem z okazji 232. rocznicy urodzin Karola Kurpińskiego wystąpią klarnecista Andrzej Wojciechowski i pianistka Anna Prabucka-Firlej. Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.     

Tekst: (pb), foto: A.A.