Poświęcili samochód i podziękowali darczyńcom

Dodano: 2017-12-16 11:51

W piątkowe popołudnie 15 grudnia w Krzycku Wielkim miała miejsce niecodzienna uroczystość. Strażacy z miejscowej jednostki OSP poświęcili odebrany przed miesiącem samochód ratowniczo-gaśniczy i podziękowali wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego pozyskania.

Zakup samochodu wspomogło ponad 50 różnych podmiotów, a w szczególności Starostwo Powiatowe w Lesznie, Nadleśnictwo Włoszakowice oraz firmy Werner Kenkel i Ledox. Dla wszystkich wspierających firm, instytucji i osób prywatnych strażacy z Krzycka przygotowali specjalne podziękowania, które wręczył prezes jednostki Henryk Simon. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli m.in.: członek Zarządu Głównego ZOSP RP i prezes Zarządu Powiatowego Stanisław Wolniczak, przedstawiciel Komendy Miejskiej PSP w Lesznie mł. bryg. Rafał Wypych, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak, wójt gminy Włoszakowice i prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Stanisław Waligóra, komendant gminny ZOSP RP we Włoszakowicach Arkadiusz Szymczak, radna Rady Gminy Dorota Langner i referent UG ds. ochrony przeciwpożarowej Piotr Wiązania.

Jesteście pięknym przykładem jednostki na terenie naszej gminy, która stale dba o rozwój i pozyskuje zaawansowane wyposażenie – powiedział w trakcie okolicznościowego przemówienia wójt Stanisław Waligóra. Kiedyś patrzyliśmy z zazdrością na sprzęt posiadany przez naszych zachodnich sąsiadów, a teraz ta fala nowoczesności przyszła również do nas.

Podczas uroczystości nie mogło też zabraknąć oficjalnej prezentacji nowego samochodu przez naczelnika jednostki Macieja Płócieniczaka  oraz poświęcenia pojazdu, którego dokonał ksiądz proboszcz Artur Rembalski z parafii w Krzycku Małym.

A.A.

***

Poniżej przedstawiamy kalendarium najważniejszych wydarzeń z życia OSP Krzycko Wielkie, które spowodowały, że obecnie jest to jedna z najlepiej wyposażonych jednostek w powiecie leszczyńskim.

1981 r. – naczelnikiem jednostki zostaje Henryk Simon. Wówczas krzycka remiza była dopiero w budowie, a skromny sprzęt (przyczepka z pompką PO3 i 6 węży) przechowywano w miejscowym Państwowy Ośrodku Maszynowym. Była to jednostka typu M (nie posiadająca środka transportu).

1982 r. – oddanie remizy do użytku.

1983 r. – jednostka wchodzi w posiadanie samochodu pożarniczego typu Star 25 przekazanego z Komendy Rejonowej we Wschowie. Była to jednostka typu S1 (posiadająca środek transportu).

1993 r. – zakup samochodu typu Star 29, który został poddany karosacji (przystosowania podwozia samochodu do wypełniania określonej funkcji przez zamontowanie odpowiedniego nadwozia) w Osinach. Samochód ten posiadał autopompę i był najnowocześniejszy w gminie.

1997 r. – włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

2011 r. – zakup samochodu pożarniczego typu ciężkiego marki MAN przy wsparciu firmy Werner Kenkel.

2017 r. – zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego typu kontener marki Ford.