Weryfikacja gotowości jednostki OSP Grotniki

Dodano: 2017-10-24 11:59

Dnia 20 października bieżącego roku o godzinie 16 odezwała się kolejna syrena alarmowa na terenie naszej gminy, tym razem zlokalizowana w Grotnikach. Tak jak w poprzednich przypadkach była to zaplanowana weryfikacja gotowości jednostki OSP do podjęcia działania.

Weryfikacja została przeprowadzona przez pracownika urzędu ds. ochrony przeciwpożarowej Piotr Wiązanię w obecności Komendanta Gminnego ZOSP RP we Włoszakowicach Arkadiusza Szymczaka. Reakcja strażaków była niemal natychmiastowa - pierwsi z nich pojawili się w jednostce już po niespełna 1,5 minuty. Po 3,5 minutach samochód wraz z ochotnikami wyjechał z remizy w Grotnikach, udając się na miejsce akcji. Tym razem przed strażakami zostało postawione zadanie usunięcia przewróconych drzew z drogi oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia i udrożnienie przejazdu.

Miejscem, gdzie na strażaków z Grotnik czekało wspomniane wyżej zadanie, był wjazd na promenadę w Boszkowie-Letnisku. Po przybyciu nad jezioro natychmiast podzielono obowiązki, zabezpieczono drogi dojazdowe i przystąpiono do usuwania przewróconych drzew.

Ten rodzaj zadania został wybrany przez organizatorów nieprzypadkowo, gdyż m.in. ostatnie nawałnice w znaczący sposób nakreśliły kierunek zagrożeń, z jakimi możemy się obecnie spotkać. Tegoroczne i ubiegłoroczne statystki doskonale odzwierciedlają sytuacje kryzysowe, z którymi najczęściej walczą nasi strażacy. Pożary stanowią aktualnie niewielki procent wszystkich zagrożeń występujących na naszym terenie.

Po niespełna 19 minutach ciężkiej pracy droga w Boszkowie-Letnisku została udrożniona. Szybkość podjęcia reakcji i zaangażowanie do działania kolejny raz postawiły jednostkę i strażaków z Grotnik w pozytywnym świetle. Na uwagę zasługuje również fakt, że zarówno podczas walki z wiatrołomami z 5 października, jak i podczas przeprowadzonej weryfikacji gotowości strażacy wykorzystywali pilarkę zakupioną dla nich na początku tego roku.

Po zakończeniu działań w terenie przyszła kolej na sprawdzenie czystości i dbałości o mienie gminne przekazane do użytkowania strażakom z Grotnik. Podsumowanie wszystkich spostrzeżeń zostało przekazane zarządowi jednostki.

Referent ds. ochrony przeciwpożarowej Piotr Wiązania