W Dłużynie bito rekord Guinnessa

Dodano: 2017-10-16 14:28

16 października obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji dwóch strażaków z OSP Dłużyna wzięło udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez WOŚP pod nazwą „bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej”.

Od kilku lat w akcji uczestniczą przede wszystkim szkoły i inne instytucje publiczne z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy dołączyły do nich również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Zadanie było proste – aby dołożyć swoją cegiełkę do rekordu wystarczyło równo o godzinie 12 rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową i kontynuować ją przez następne pół godziny. W dłużyńskiej sali wiejskiej czynności ratujące życie, złożone z serii 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechów, wykonywali naprzemiennie druhowie Bartosz Szymaniak i Cezary Pawłowski.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować szkołom z Dłużyny, Bukówca Górnego i Włoszakowic za udostępnienie fantomów – powiedział koordynator akcji w Dłużynie Bartosz Szymaniak. Biorąc udział w takich wydarzenia staramy się jak najbardziej wypromować naszą jednostkę.

Strażacy z Dłużyny jako jedyni w naszej gminie wzięli udział w tegorocznej edycji akcji. OSP Dłużyna była również jedną z siedmiu jednostek w Wielkopolsce, które przystąpiły do wydarzenia.

A.A.