Przygotowują teren pod budowę ścieżki

Dodano: 2019-01-15 09:37

W poniedziałek 14 stycznia rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem terenu pod budowę ciągu pieszo-rowerowego z Włoszakowic do Gołanic. Przy drodze powiatowej P4760 (na odcinku pomiędzy Włoszakowicami a Jezierzycami Kościelnymi), wzdłuż której powstanie ścieżka, aktualnie wycinane są drzewa.

Wyniki przetargu na realizację projektu pn. „Budowa ciągu pieszo-rowerowego Gołanice, Jezierzyce Kościelne, Włoszakowice wraz z organizacją miejsc przesiadkowych na terenie Powiatu Leszczyńskiego w ramach zadania Ograniczenie emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej ścieżki Gołanice-Włoszakowice” ogłoszono pod koniec ubiegłego roku. Wówczas okazało się, że najtańsza z czterech ofert zaproponowana przez spółkę Strabag wynosi 9.389.961 zł, czyli o ok. 1,4 mln zł więcej od zakładanej wartości zadania. Na szczęście podczas jednej z noworocznych sesji radni powiatu leszczyńskiego podjęli decyzję o zwiększeniu budżetu na tę inwestycję o 1.840.000 zł. Dzięki temu możliwe będzie ostateczne rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą.

Przypomnijmy, że projekt będzie obejmował budowę 10-kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej z Włoszakowic, przez Jezierzyce Kościelne, do Gołanic, stworzenie miejsc przesiadkowych wraz z niezbędną infrastrukturą (w Święciechowie, Gołanicach, Jezierzycach Kościelnych, na Krzyżowcu, Włoszakowicach, Boszkowie-Letnisku, Pawłowicach i Oporowie) oraz zamontowanie nowego oświetlenia. Na inwestycję, która powinna zostać zrealizowana do 30 września br., powiat leszczyński otrzymał 6.727.394,78 zł dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Ze względu na znaczącą liczbę drzew pochylonych w kierunku jezdni ich wycinka wymaga częściowego ograniczenia ruchu kołowego. Od 14 do 26 stycznia (w godz. 8.00-16.00) zamknięty będzie odcinek drogi pomiędzy rondem we Włoszakowicach a Krzyżowcem (zalecany objazd przez Bukówiec Górny, Sądzie, Krzycko Wielkie i Krzycko Małe), a od 28 stycznia do 9 lutego (w godz. 8.00-16.00) fragment trasy od Krzyżowca do skrzyżowania z drogą Jezierzyce Kościelne-Zbarzewo (zalecany objazd przez Zbarzewo). Prace prowadzone są przez Nadleśnictwo Włoszakowice, a nadzoruje je Zarząd Dróg Powiatowych.

A.A.