Wzrost opłat za odpady w sąsiednich gminach

Dodano: 2016-10-28 13:18

W związku z systematycznym wzrostem ilości odpadów odbieranych od mieszkańców gmin zrzeszonych w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego oraz planowaną od 2017 r. podwyżką ceny za zagospodarowanie odpadów komunalnych w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Trzebani, mieszkańcy gmin takich jak m.in. Leszno, Święciechowa, Śmigiel, Wijewo, Rydzyna czy Lipno oraz innych gmin pow. leszczyńskiego, kościańskiego, gostyńskiego i rawickiego, od 1 stycznia 2017 r. będą ponosić wyższą opłatę za gospodarowanie opadami komunalnymi.

Dotychczas na terenie Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosiły 9zł/os./miesiąc (w przypadku segregacji odpadów) oraz 15zł/os./miesiąc (w przypadku, gdy właściciel nieruchomości zadeklarował nieselektywną zbiórkę odpadów). Jak podaje portal Elka.pl oraz gazeta ABC, od 1 stycznia 2017 r. na terenie Związku obowiązywać będą stawki 11,50zł/os./miesiąc oraz 22 zł/os./miesiąc.

Podwyżka ceny za zagospodarowanie odpadów komunalnych w ZZO Trzebania z ceny 280 zł do 340 zł za tonę dotyczyć będzie także Gminy Włoszakowice, która nie należy do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego i samodzielnie realizuje zadania związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Należy jednak zauważyć, że do wyliczenia nowych stawek "opłaty śmieciowej", które będą obowiązywać na terenie naszej gminy od miesiąca listopada br., wliczono już prognozowany wzrost kosztów zagospodarowania odpadów komunalnych w Trzebani.

Tak jak informowaliśmy wcześniej, uchwałą z dnia 27 września br. Rada Gminy Włoszakowice ustaliła stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 10zł/os./miesiąc w przypadku segregacji odpadów oraz 18zł/os./miesiąc w przypadku, gdy odpady nie są segregowane.

Agnieszka Knop, podinspektor ds. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi UG Włoszakowice