Jubileuszowe czyszczenie jeziora

Dodano: 2018-05-21 18:24

W sobotę 19 maja Boszkowo-Letnisko już po raz X gościło akcję „Czyścimy Jezioro Dominickie”. Wzorem poprzedniej edycji, baza wydarzenia mieściła się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Sadyba I”, położonego nad samym brzegiem najpiękniejszego akwenu w okolicy.

Po zapisaniu się do odpowiednich grup, odebraniu okolicznościowych koszulek (w tym roku błękitnych) oraz przyborów do sprzątania, uczestnicy akcji udali się do wyznaczonych wcześniej sektorów. Z relacji osób biorących udział w wydarzeniu już od kilku lat wynika, że śmieci z roku na rok zdecydowanie przybywa. Najwięcej pracy mieli tym razem nurkowie, którym zabrakło czasu na przeczesanie niektórych zakamarków jeziora.

O godzinie 15 przyszedł czas na „wielki finał” CJD, który rozpoczął się od zrobienia pamiątkowego zdjęcia. W czasie trwania całej imprezy uczestnicy akcji mogli skorzystać ze strefy gastronomicznej i zajrzeć na stoiska lokalnych wystawców, a na najmłodszych czekały dodatkowo ciekawe animacje. W przerwach pomiędzy kolejnymi występami nie mogło również zabraknąć tradycyjnego losowania nagród.

Część artystyczną rozpoczęły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wijewie, które tańcem zachęciły wszystkich zebranych do wspólnej zabawy. Gościem specjalnym tegorocznej edycji CJD były ponadto Poznańskie Słowiki – Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej. Wiele emocji wzbudził też występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Blue Brass Band” i Mażoretek „Twins” z Włoszakowic. Ze sceny zabrzmiały również polsko- i anglojęzyczne utwory w wykonaniu zespołów Substation oraz Bedrock Blues, a na parkiet zapraszał didżej Pyra. Na zakończenie pełnego atrakcji dnia uczestnicy akcji mogli jeszcze zobaczyć bardzo widowiskowe fireshow, czyli taniec z ogniem na tle pogrążonego w ciemności jeziora.

Od 10 lat akcja „Czyścimy Jezioro Dominickie” organizowana jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa oraz portal e-boszkowo.pl. Wydarzenie nie istniałoby jednak bez licznych sponsorów i przede wszystkim sprzątających wolontariuszy, którzy już od dekady dbają o to, żeby Jezioro Dominickie było jeszcze czystsze.

D.J.