Otwarcie pracowni kuchennej w Bukówcu Górnym

Dodano: 2017-11-22 10:45

We wtorek 21 listopada oficjalnie ukończono realizację zadania pn.: „Remont i modernizacja budynku szkolnego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 114 a w Bukówcu Górnym”. Dzięki niemu bukówiecka szkoła wzbogaciła się o pracownię kuchenną z prawdziwego zdarzenia, która umożliwi prowadzenie praktycznych zajęć edukacyjnych dla uczniów z zakresu gastronomii.

Zadanie obejmowało wymianę sufitów wraz z ociepleniem, wykonanie sanitariatów i nowego wejścia zewnętrznego, położenie nowych podłóg z izolacjami i podkładem oraz roboty malarskie (koszt: 136.624 zł). Dodatkowo pracownia została wyposażona w nowoczesne meble kuchenne, stoły i krzesła, a także najnowszy sprzęt służący do przyrządzania potraw. We wcześniejszych etapach modernizacji budynku wymieniono również pokrycie dachowe i stolarkę okienną, wykonano centralne ogrzewanie oraz nową instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną.

Dzięki wszystkim powyższym pracom dawny budynek szkolny przy ulicy Powstańców Wielkopolskich został całkowicie zmodernizowany i obecnie posiada trzy stanowiska kuchenne, salę konferencyjną oraz dwie łazienki. Na wyposażeniu każdego stanowiska znajdują się:

  • wyspa zawierająca zlew z młynkiem na odpady i płytę indukcyjną lub płytę „solgaz”,
  • meble kuchenne z piekarnikiem, mikrofalówką, lodówką, zmywarką i zlewozmywakiem,
  • garnki, naczynia i sztućce,
  • stół i krzesła.

Głównym założeniem funkcjonowania takich pracowni w szkołach jest rozwijanie zainteresowania uczniów sztuką kulinarną przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń kuchennych, od etapu przygotowywania potraw, poprzez ich eksponowanie, aż po wspólną degustację, z uwzględnieniem problematyki bezpiecznego i higienicznego przyrządzania i przechowywania potraw oraz stosowania zdrowej diety w codziennym jadłospisie.

W oficjalnym otwarciu pracowni uczestniczyli: wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukówcu Górnym Daniel Piasecki, sołtys wsi Tadeusz Malepszy, dyrektor GOK Monika Lucerek oraz pracownicy UG Włoszakowice – Marek Wodawski i Roman Hałupka.

Szczerze ubolewam, że to dopiero druga, obok tej w Krzycku Wielkim, pracownia kuchenna w naszej gminie, lecz mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy – powiedział w trakcie spotkania wójt Stanisław Waligóra. Szkoła powinna uczyć przede wszystkim praktycznych rzeczy, nie tylko gotowania, ale również załatwiana spraw urzędowych czy majsterkowania.

Wykonawcą inwestycji była firma Development z Leszna, a inwestorem Szkoła Podstawowa w Bukówcu Górnym. Realizacja zadania była możliwa dzięki dodatkowym środkom przekazanym z Urzędu Gminy Włoszakowice.

Tekst: A.A., MW, zdjęcia: A.A.

​Poniżej publikujemy film prezentujący poszczególne etapy powstawania bukówieckiej pracowni kuchennej wykonany przez dyrektora Daniela Piaseckiego.