Jubileuszowe granie, w międzynarodowym gronie

Dodano: 2018-06-10 16:50

Już za kilka dni czekają nas prawdziwe sportowe emocje, związane z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Na tydzień przed rozpoczęciem największego święta futbolu, swój „mały mundial” miały również Włoszakowice, które już po raz XXV gościły uczestników Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego. O puchar wójta Stanisława Waligóry walczyły jak co roku drużyny reprezentujące miejscowości z Czech, Niemiec i Polski.

Ceremonia otwarcia jubileuszowej edycji turnieju odbyła się pod włoszakowickim Pałacem Sułkowskich, gdzie licznie zgromadzonych piłkarzy powitał gospodarz wydarzenia – wójt gminy Włoszakowice Stanisław Waligóra. Oprócz reprezentantów trzech krajów, w ceremonii uczestniczyli również miejscowi oficjele: radny gminy i sołtys Sądzi Zenon Poloch, prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Leszek Jagodzik, dyrektor GOK Monika Lucerek oraz prezes GZK Rafał Jagodzik. Zgodnie z tradycją nie mogło też zabraknąć Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Blue Brass Band” pod dyrekcją Lidii Misiornej, która w marszowym tempie poprowadziła wszystkich na położone nieopodal boisko, będące oczywiście główną areną zawodów.

Do tegorocznego turnieju zgłosiło się siedem drużyn, w tym dwie zagraniczne – Červená Voda (Czechy) i FC Glossarmerode (Niemcy) oraz pięć z naszego kraju – Chrzypsko Wielkie, Elita Lubin, Las Puszczykowo, Oldboy Czempiń i reprezentujący gospodarzy Sokół Włoszakowice. Zanim jednak przystąpiono do właściwej części rozgrywek, nastąpiło uroczyste wciągnięcie flag na maszt i odegranie hymnów narodowych oraz Unii Europejskiej. Tę część wydarzenia uświetniły również Mażoretki „Twins” prowadzone przez Małgorzatę Kujawę i Karolinę Prałat, które zaprezentowały przed publicznością swoje popisowe numery. Na widowni zasiadali m.in. starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak oraz wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak

W tym roku, ze względu na dużą liczbę zgłoszonych drużyn, rywalizacja była podzielona na dwie fazy – grupową i pucharową. Dzięki temu, w ciągu całego popołudnia, rozegrano aż 11 niezwykle emocjonujących meczów, składających się z dwóch połów po 10 minut. Wyniki poszczególnych spotkań przedstawiają się następująco:

Grupa A

Sokół Włoszakowice – Červená Voda   1:0

Červená Voda – Chrzypsko Wielkie   1:0

Sokół Włoszakowice – Elita Lubin   0:0

Elita Lubin – Červená Voda   1:0

Elita Lubin – Chrzypsko Wielkie   0:2

Sokół Włoszakowice – Chrzypsko Wielkie   0:1

Gruba B

FC Glossarmerode – Las Puszczykowo   0:1

Las Puszczykowo – Oldboy Czempiń   1:1

FC Glossarmerode – Oldboy Czempiń   1:0

Faza pucharowa

Mecz o 5 miejsce Elita Lubin – Oldboy Czempiń   0:3 (walkower)

Mecz o 3 miejsce Sokół Włoszakowice – FC Glossarmerode   0:0 (k. 2:1)

Mecz o 1 miejsce Chrzypsko Wielkie – Las Puszczykowo 0:0 (k. 7:6)

Po bardzo zaciętej i nadzwyczaj wyrównanej rywalizacji ostatecznym zwycięzcą turnieju okazali się reprezentanci Chrzypska Wielkiego, którzy w finałowych rzutach karnych pokonali ekipę z Puszczykowa. Konkurs jedenastek w meczu o trzecie miejsce na swoją korzyść rozstrzygnęli również gospodarze, pokonując gości z Niemiec. Piąte miejsce dzięki walkowerowi zajęła drużyna Oldboy Czempiń, szóste Elita Lubin, a siódme zaprzyjaźniony zespół z Czech.

Jak przystało na turniej o randze międzynarodowej nie mogło obyć się bez uroczystej dekoracji zwycięzców. Z okazji obchodzonego jubileuszu wszystkie drużyny biorące udział w zawodach otrzymały symboliczne statuetki, a trzy najlepsze drużyny odebrały dodatkowo okazałe puchary. Osobne trofea powędrowały też do dwóch zawodników reprezentujących barwy Chrzypska Wielkiego – Michała Stańko i Dariusza Paszyka, którzy okazali się odpowiednio najskuteczniejszym strzelcem i najlepszym bramkarzem zawodów.

Głównym organizatorem turnieju, już po raz XXV, było włoszakowickie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Imprezę wspierali gmina Włoszakowice oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.

A.A.