Drugi etap dominickiego crossu to już historia

Dodano: 2018-01-15 14:35

W mroźną niedzielę 14 stycznia odbył się drugi z czterech etapów „Crossu Ścieżkami Bartka z Piekła” – zimowego biegu organizowanego przez klub HKS Azymut Mochy w okolicach Dominic. Tym razem na dystansach 5 i 10 km ścigało się 74 biegaczy i piechurów, którzy rywalizowali ze sobą w 17 różnych kategoriach.

Podobnie jak za pierwszym razem trasa biegu wiodła zróżnicowanymi drogami i ścieżkami leśnymi z licznymi podbiegami i zbiegami, a na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Warto wspomnieć, że tym razem na krążku umieszczono podobiznę 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych T. W. Wilosna. Dlaczego akurat jego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i wiąże się z historią Bartka z Piekła, który zasłynął m.in. jako wielki patriota.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Thomas Woodrow Wilson miał niemały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Rozumiejąc dążenia Polaków do powołania suwerennego państwa, 8 stycznia 1918 roku (podczas I wojny światowej), przedstawił Kongresowi Stanów Zjednoczonych program pokojowy, zawierający zasady powojennego ładu. Program, który nazwany został Czternastoma Punktami, dotyczył również Polski. 13 punkt programu mówił: „Powinno być utworzone niepodległe Państwo Polskie, które powinno objąć ziemie zamieszkałe przez ludność bezspornie polską, mieć zapewniony wolny i bezpieczny dostęp do morza. Jego niezawisłość polityczna, gospodarcza oraz całość terytorialna winna być zagwarantowana układem międzynarodowym”. Również za jego prezydentury Stany Zjednoczone nawiązały stosunki dyplomatyczne z nowo utworzoną II Rzeczpospolitą. Doceniając wkład prezydenta Woodrowa Wilsona w odzyskanie przez Polskę niepodległości, Jan Kowalewicz (Bartek z Piekła) postanowił usypać w okolicach Zaborówca kopiec jego imienia. Budowa Kopca Wilsona położonego nad Jeziorem Maszynek zajęła mu ok. 20 lat (1918-1938). Niedawno obchodzona była okrągła setna rocznica słynnego wystąpienia w amerykańskim parlamencie.

Prezydent Woodrow Wilson w 1914 r. (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Woodrow_Wilson)

Szczegółowe wyniki drugiej rundy „Crossu Ścieżkami Bartka z Piekła” można znaleźć pod adresami: https://drive.google.com/file/d/1pohMg94Koy6xPC31XaNSbuXnStFJDW8q/view i https://drive.google.com/file/d/123T-Ei7Db-0yniWg-mVzs7RqGBC8OW_8/view. Przypominamy również, że dwa końcowe etapy biegu odbędą się 11 lutego i 11 marca, a po ich przeprowadzeniu zostanie ogłoszona klasyfikacja generalna całego cyklu.

Organizatorzy i uczestnicy crossu chętnie przyłączyli się do wspierania przypadającego na ten dzień 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tekst: A.A., zdjęcia: T. Paterek