Szachiści z Włoszakowic na turnieju w Gnieźnie

Dodano: 2017-12-30 10:19

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej klub Chrobry Gniezno zaprosił szachistów z całej Polski na II Turniej Ogólnopolski „Tu powstała Polska”. Podczas zawodów Włoszakowice reprezentowało sześciu zawodników, którzy pod opieką Wiesławy Walkowskiej walczyli o jak najlepsze lokaty.

Rywalizacja toczyła w dwóch grupach wyłonionych na podstawie poziomu zaawansowania w grze. Turniej  B rozegrano w auli filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie w tempie 90 min na zawodnika. Zawody sędziował Szymon Banach.

Bardzo dobry turniej rozegrał faworyt UKS ZSO Włoszakowice Rafał Lorenz, który uzyskał maksymalną ilość punktów ogrywając wszystkich przeciwników, nie dając nikomu szans nawet na remis. Dzięki temu, oprócz 1 miejsca w klasyfikacji, wypełnił  normę częściową na kategorię I.

Sklasyfikowany na 8 miejscu w kategorii Open Mikołaj Biegański uzyskał nagrodę w postaci piłki dla najlepiej grającego juniora do lat 14. Pechowo, przegrywając ostatnią rundę z Zofią Roszkiewicz, 12 miejsce w kategorii Open zajęła Karolina Janiszewska, która była jednak trzecia w klasyfikacji zawodników do lat 14. Bardzo słabo zagrali Tobiasz Walkowski (26 miejsce) i Szymon Biegański (47 miejsce). W turnieju grało 51 zawodników.

Równocześnie w tej samej auli rozegrano siedmiorundowy turniej dla zaawansowanych graczy, w którym wzięło udział 40 szachistów. Rywalizacja toczyła się w tempie  90 min + 30 sek na zawodnika.

W turnieju normę częściową na kategorię I wypełnił Jonasz Walkowski, który zajął 13 miejsce w kategorii Open. Jednocześnie został sklasyfikowany na drugim miejscu w kategorii do 1600. Wszystko to sprawia, że szachista z Włoszakowic może zaliczyć zawody do bardzo udanych. Dwa razy grał na szachownicach transmisyjnych, a wygrana z wyżej notowanym Janem Kukorowskim i dwa remisy z silniejszymi  zawodnikami  były sensacją turnieju.

Wszyscy uczestnicy otrzymali przewodniki po Gnieźnie i okolicy, a także zestaw świątecznych słodyczy. W trakcie turnieju możliwe było również zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego.

WW