Włoszakowiccy szachiści zagrali w Katowicach

Dodano: 2017-12-21 08:09

Wczesnym poniedziałkowym rankiem 18 grudnia bardzo liczna ekipa 27 zawodników wyruszyła z Włoszakowic na wyprawę szachową do Katowic. Ich głównym celem była Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek, gdzie odbyły się II Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w szachach błyskawicznych.

Mimo obaw związanych z warunkami pogodowymi, po prawie 5-godzinnej drodze, szachistom udało się im bezpiecznie dotrzeć do katowickiego Spodka. Tam wraz z 1400 uczniami z innych polskich szkół spotkali się przy szachownicach, by walczyć o tytuł Mistrza Polski Szkół w szachach błyskawicznych. Dzieci grały na dystansie 7 rund w tempie 10 minut na zawodnika. Tym razem szachiści byli podzieleni na podstawie klas, do których uczęszczają, a dodatkowo ze względu na dużą liczebność grup, zostały utworzone osobne grupy dla dziewcząt i chłopców.

Ogrom sali i ilość zawodników zaskoczyła najbardziej najmłodszych szachistów, którzy nie brali jeszcze udziału w tak dużej imprezie ogólnopolskiej. Na szczęście, mimo początkowej tremy, wszyscy starali się zagrać jak najlepiej.

Drużynowo Szkoła Podstawowa z Włoszakowic znalazła się na 5 miejscu. Na ten sukces złożyły się wysokie wyniki poszczególnych zawodników.

Sporym sukcesem był występ Gabrieli Zielinowskiej z klasy V. Po trudnych pojedynkach z dziewczynkami z wyższym rankingiem zajęła 5 miejsce. Tak samo wysoko na liście końcowych wyników odnalazły swoje nazwiska uczennice klasy I:  Julia Włodarczyk i  Klaudia Obiora Cansever, zajmując odpowiednio 6 i 8 miejsce.

Bardzo dobrze zagrała Karolina Janiszewska, która zajęła 8 miejsce w kategorii dziewczyny - klasy gimnazjalne. Jej kolega z klasy Rafał Lorenz wypadł nieco słabiej, gdyż zajął 33 pozycję.

Wśród starszych zawodników (klasy ponadgimnazjalne) Miłosz Walkowski po wyrównanym, ale jednak przegranym pojedynku w ostatniej rundzie z zawodnikiem Polonii Wrocław FM Szymonem Gumularzem, przegrał walkę o medal i zajął ostatecznie 9 miejsce. W tej samej grupie walczył Jonasz Walkowski zajmując 15 pozycję.

Bardzo dobry turniej zagrali też Mikołaj Biegański i Karol Kostrzewa. Mikołaj wśród chłopców z klas VII  zajął 22 miejsce zdobywając 4 pkt, a Karol wśród uczniów z klas VI uzyskał również 4 pkt, co pozwoliło mu zająć 37 pozycję. Dalsze miejsca zajęli z 4 pkt na koncie Adam Gąda i Kacper Grześkowiak. Bardzo słabo wypadł Tobiasz Walkowski, który przegrał aż 4 partie przez czas.

Dziewczynki z klas IV zagrały na bardzo zbliżonym poziomie. Martyna Chomska (25 miejsce), Oliwia Zając (31 miejsce), Martyna Apolinarska (32 miejsce) i Maja Wawrzyniak (33 miejsce) uzyskały po 4 pkt. Słabiej zagrała Zofia Jagodzik.

Wśród chłopców z klas IV najwyższą lokatę zajął Filip Zielinowski (63 miejsce), słabiej zagrali Radosław Apolinarski, Adrian Konieczny i Michał Gendera.

Z dziewczynek z klas III najlepiej zagrała Zuzanna Michalewicz - 34 miejsce (4 pkt). Słabiej wypadły Alicja Hałupka i Agata Apolinarska.

Także Dominik Włodarczyk z klasy III uzyskał 4 pkt (71 miejsce). Nieco słabiej zagrał Nikodem Wiśniewski (3,5 pkt).

Na uwagę zasługuje fakt, że najmłodsze grupy chłopięce na liście startowej miały blisko 200 zawodników. W tak dużej grupie bardzo trudno uzyskać wysokie lokaty.

Patrząc na wyniki uzyskane przez szachistów z Włoszakowic wyprawę do Katowic można śmiało uznać za udaną. Podczas wyjazdu opiekę nad dziećmi sprawowały panie: I. Włodarczyk, M. Obiora, M. Zielinowska, O. Ciszewska i W. Walkowska.

Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach oraz Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a przede wszystkim dzięki życzliwości dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących we Włoszakowicach Tadeusza Górnego.