Recytowali wiersze Hartwig i Herberta

Dodano: 2017-10-21 15:39

„Pudełko zwane wyobraźnią” – pod takim tytułem odbył się kolejny wieczór poetycki zorganizowany przez włoszakowicką Grupę Teatralną „Tajemnica Słowa”, działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury. Wiersze Julii Hartwig i Zbigniewa Herberta rozbrzmiały w piątek 20 października w salce masońskiej Pałacu Sułkowskich we Włoszakowicach.

W klimatycznym wieczorze poetyckim wystąpili przede wszystkim aktorzy z gminy Włoszakowic, w tym: Agata Samol, Sonia Riedel, Martyna Chomska, Maria Kmieciak, Agnieszka Nowicka, Milena Nowicka, Morena Hojzler, Marcin Sielągowski, Aleksy Urbaniak i Krzysztof Peisert, a także członkinie zaprzyjaźnionej Grupy Teatralnej „Przyjaciele” ze Śmigla – Zofia Paul i Lena Domagała. Poprzez udział w spektaklu młodzi artyści nie tylko poznali kolejnych wszechstronnie uzdolnionych poliglotów i humanistów XX w., ale też zmierzyli się z wybitnymi dziełami współczesnej literatury polskiej.

Jak podkreśliła instruktorka obu grup, odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię, Kinga Kaźmierczak: – Połączenie twórczości Hartwig i Herberta stworzyło ciekawą interakcję między światem męskim i kobiecym, dodatkowo pogłębioną przez obecne w ich dziełach dystans, ironię, żar i tragizm.

Całość dopełniły również odpowiednio dobrana scenografia przygotowana przez Magdalenę Bażant i Marię Wagner oraz nastrojowa muzyka doskonale rezonująca ze słowami wygłaszanych wierszy. W zamian za stworzenie niepowtarzalnego klimatu twórcy wieczoru poetyckiego otrzymali gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności oraz kwiaty wręczone przez dyrektor GOK Monikę Lucerek.

A.A.

*********************************************************************************************************

Julia Hartwig - polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Urodziła się 14 sierpnia 1921 r. w Lublinie, a zmarła 14 lipca 2017 r. w Gouldsboro (Stany Zjednoczone, Pensylwania). Do jej najważniejszych dzieł należą: „Pożegnania”, „Czuwanie”, „Czułość”, „Jasne, niejasne”, „Apollinaire”, „Dziennik amerykański” i Podziękowanie za gościnę”.

Zbigniew Herbert  – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito", autor słuchowisk i kawaler Orderu Orła Białego. Urodził się 29 październia 1924 r. we Lwowie, a zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie. Z wykształcenia był ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Był też laureatem ponad dwudziestu nagród literackich, a od końca lat 60. XX w. jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Do jego najważniejszych dzieł należą: „Pan Cogito”, „Hermes, pies i gwiazda", „Struna światła”, „Epilog burzy” i „Jaskinia filozofów”.

Oprac.: A.A., źródło: Wikipedia