Czyszczenie Jeziora Dominickiego

Dodano: 2015-05-26 08:19

Miniona sobota 23 maja w Boszkowie Letnisku już po raz VII upłynęła pod znakiem akcji „Czyścimy Jezioro Dominickie”. W tegorocznej edycji imprezy wzięła udział rekordowa liczba uczestników licząca około 600 osób, w tym kilkudziesięciu nurków.

Już od samego rana Ośrodek Wypoczynkowy Kuratorium Oświaty przy ulicy Turystycznej w Boszkowie przeżywał prawdziwe oblężenie. Tutaj bowiem znajdowała się baza akcji, gdzie odbywała się rejestracja uczestników, połączona z wyznaczaniem zadań oraz wręczaniem pamiątkowych koszulek, gadżetów i niezbędnego sprzętu. Co ciekawe, akcja przyciągnęła ludzi nie tylko z gminy Włoszakowice i okolic Leszna, ale także z różnych zakątków kraju, w tym m.in. z Krakowa czy Torunia.

Około godziny 11:00 wolontariusze wyposażeni w rękawice i worki na śmieci wyruszyli na penetrację przybrzeżnych terenów. Czyszczenie jak co roku odbywało się zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Każda grupa uczestników w towarzystwie przewodnika miała ściśle wyznaczony sektor, który musiał zostać dokładnie wysprzątany. Wśród najczęściej znajdowanych śmieci znalazły się oczywiście puszki, butelki, plastiki i papiery, pozostawione przez letników w ubiegłym roku. Nie zabrakło również wielkogabarytowych odpadów, takich jak stare opony czy kanapa. W rezultacie zebrano rekordową ilość śmieci, która po brzegi wypełniła wielki kontener.

Po przeszło trzech godzinach ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek. Wolontariusze powrócili do bazy, gdzie czekała na nich kiełbasa z grilla, degustacja oraz stoiska lokalnych firm. Organizatorzy zadbali również o liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Akcję zwieńczyła wspólna biesiada przy ognisku, połączona z zabawami integracyjnymi i koncertowaniem. Na scenie wystąpili: Miniakademia Rock&Rolla z Włoszakowic oraz lokalne zespoły: Bedrock Blues, Seven Routes i Neurokompania.

Inicjatorem i głównym organizatorem akcji było Stowarzyszenie Przyjaciół Boszkowa oraz portal e-boszkowo.pl. Jednak największe brawa należą się uczestnikom sprzątania, dzięki którym Jezioro Dominickie znów jest czystsze i gotowe na przyjęcie tegorocznych wczasowiczów.

Tekst i foto: A.A.