Komunikaty
paper
Ulga na start - informacja prasowa ZUS

Ulga na start – przedsiębiorco wybierz świadomie!

Przedsiębiorco, chcesz skorzystać z „ulgi na start”? Zrób to świadomie. Pamiętaj, że masz wybór. Korzystając z ulgi przez sześć miesięcy nie zapłacisz składek na ubezpieczenie społeczne, ale w tym czasie nie będziesz też miał prawa do zasiłku chorobowego, a na Twoim koncie emerytalnym nie odłoży się ani złotówka. Podejmij decyzję świadomie.

Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start, czyli przez sześć miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli podejmuje działalność gospodarczą  po raz pierwszy albo ponownie po  co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej oraz nie wykonuje dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik  w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. „Ulga na start” zwalnia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast  ubezpieczenie zdrowotne jest nadal obowiązkowe.

Należy pamiętać, że „ulga na start” to prawo, a nie obowiązek. Można z niej skorzystać, ale nie trzeba. Powinno się jednak wiedzieć jakie są konsekwencje takiego lub innego wyboru.

W czasie ulgi nie jesteśmy objęci ubezpieczeniami społecznymi. Nikt nie opłaca za nas składek. Jeśli w trakcie „ulgi na start” przedsiębiorca zachoruje, będzie miał wypadek w pracy, będzie opiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny albo urodzi mu się dziecko, to nie otrzyma z ZUS zasiłków, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Pamiętajmy także o tym, że okres w którym nie opłaca się składek na ubezpieczenie emerytalne, nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury oraz renty. Ponadto, aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie wystarczy być niezdolny do pracy, trzeba jeszcze udowodnić wymagany staż oraz niezdolność musi powstać najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

O tym, czy skorzystać z ulgi i przez jaki okres, każdy przedsiębiorca musi zdecydować sam. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że decyzja ta ma wpływ na prawo i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

paper
Badania ankietowe - lipiec 2018

Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje, iż w dniach 1-20 lipca br. na ternie Państwa jednostki, w wylosowanych gospodarstwach domowych, realizowane będzie badanie ankietowe Uczestnictwo mieszkańców Polski w podróżach.

W związku z tym zwracamy się z prośbą o zamieszczenie załączonej grafiki i informacji o badaniu na stronie internetowej Państwa urzędu.

Dodatkowe informacje o badaniu dostępne są na http://stat.gov.pl/badania-gospodarstw-domowych-i-rolnicze/badanie-uczestnictwa-mieszkancow-polski-w-podrozach/ oraz na stronie Urzędu statystycznego w Poznaniu http://poznan.stat.gov.pl/

Zapraszamy także do śledzenia aktualności na twiterze @Poznan_STAT

Magdalena Ancan, starszy specjalista w Wielkopolskim Ośrodku Badań Regionalnych 

PODPIS logo US Poznań 100 lat GUS-POL (002)
ul. Wojska Polskiego 27/29
60-624 Poznań
tel. +48 61 2798 200
SekretariatUSPOZ@stat.gov.pl
poznan.stat.gov.pl
image002  image003

warning
Zmiana godzin otwarcia gminnych bibliotek publicznych w okresie wakacyjnym

Poniżej podajemy godziny otwarcia Gminnej Biblioteki Publicznej we Włoszakowicach oraz jej filii w Bukówcu Górnym i Krzycku Wielkim w okresie wakacyjnym.

Filia Biblioteczna Bukówiec Górny

poniedziałek, środa i piątek 8.00-14.00

wtorek i czwartek 12.00-18.00

Filia Biblioteczna Krzycko Wielkie

poniedziałek, środa i piątek 13.00-17.00

wtorek i czwartek 9.00-13.00

Gminna Biblioteka Publiczna we Włoszakowicach

W miesiącu lipcu przeprowadzone będzie skontrum księgozbioru, podczas którego czytelnicy będą mogli skorzystać z wypożyczalni biblioteki w każdą środę od 8.00 do 15.00. Natomiast w miesiącu sierpniu biblioteka będzie czynna w godzinach:

poniedziałek i piątek 13.00-17.00

wtorek, środa, czwartek 9.00-13.00

   Wczytywanie...