Dwa życia opakowania PDF WYDRUK E-mail

Firma Werner Kenkel Sp. z o.o. została zwycięzcą konkursu ART OF PACKAGING 2011 PROFESSIONAL i otrzymała nagrodę „Perła wśród opakowań” za opakowanie ChockoShots EuroTrophy For You.

 

To kolejna nagroda w tym roku dla znanego producenta opakowań. Na początku tego roku spółka z Krzycka Wielkiego została uhonorowana tytułem „Krajowy Lider Innowacji i Rozwoju 2011” w kategorii „Duża firma” za innowacyjną i nowoczesną organizację firmy.

 

Ponadto za wspomniane opakowanie piłki użytkowej (nazwane ChockoShots EuroTrophy For You) firma i twórcy projektu – pracownicy Werner Kenke:l Adam Marczuk główny projektant i Marek Daczka grafik – otrzymali niedawno następną pierwszą nagrodę. Projekt piłki uznany został za najlepszy także przez jury konkursu PAKSTAR 2012 organizowanego przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań.

 

***

Rozmowa z Adamem Marczukiem głównym projektantem w firmie Werner Kenkel Sp. z o.o. twórcą projektu konstrukcyjnego opakowania ChockoShots EuroTrophy For You.

 

Image

 

W jaki sposób powstał projekt piłki? Czy to była zespołowa „burza mózgów”? Czy może odzwierciedlenie sportowej pasji?

 

Adam Marczuk: Piłkarzem nie jestem, kibic ze mnie żaden, ale zdaję sobie sprawę z popularności tego sportu. Stąd też projekt nawiązujący tematem do piłki nożnej i EURO 2012. Poza tym chcieliśmy stworzyć opakowanie do słodyczy z aspektem sportowym, z wykorzystaniem kształtu piłki.

Przy pracach nad naszą piłką poszliśmy dość nietypowa drogą, tzn. nie czekaliśmy aż klient przyjdzie do nas z gotowym pomysłem, konkretnym opakowaniem, które tylko pozostaje wykonać. Postanowiliśmy stworzyć coś od zera. Tym bardziej, że z rynku dochodzą nas głosy, że standardowe prostopadłościenne opakowania czekoladek, choć umożliwiają zastosowanie różnorodnych form dekoratorskich, są już konsumentom znane. A producentom chodzi przede wszystkim o to, aby znaleźć rozwiązania przyciągające klientów do ich produktów. Unikatowa forma opakowania jest bardzo ważna.

 

Co wyróżnia to opakowanie poza tym, że ma ono kształt piłki?

 

AM: Wyróżnia je to, że powstaje ono dopiero po połączeniu kilkudziesięciu mniejszych opakowań. Piłkę tworzą dwa rodzaje jednostkowych opakowań o konstrukcji pięciokątnej i sześciokątnej. Co więcej opakowanie zostało tak pomyślane, aby jego poszczególne element y mogły funkcjonować niezależnie. A więc na przykład klient kupując lub otrzymując w promocji malutkie pudełeczko z pralinkami, czekoladkami w kształcie babeczki dowiaduje się z wewnętrznej strony opakowania, że po zdobyciu kolejnych będzie mógł złożyć piłkę czy stworzyć jakiś innych kształt, inne konfiguracje, mniej lub bardziej futurystyczne.

 

To przypomina zabawę klockami.

 

AM: Tak i generalnie taki też był zamysł, aby producent wykorzystując portale społecznościowe mógł zaproponować klientom zabawę ze swoim produktem z użyciem opakowania. To jest tak zwane drugie życie opakowania, a więc niekoniecznie recykling papieru poprzez wrzucenie go do niszczarki czy do powtórnego przetworzenia.

 

Czy przygotowanie takiego wielofunkcyjnego i wieloelementowego opakowania jest trudne od strony technologicznej?


AM: Od strony technologicznej jest to bardzo proste. Także zadruk nie stanowi problemu z tego względu, że firma Werner Kenkel dysponuje najnowocześniejszymi maszynami, a więc nie ma najmniejszego problemu, aby uzyskać jakość fotograficzną. Przy naszym projekcie mogliśmy nawet uzyskać w druku efekt skóry. Poziom skomplikowania produkcji naszej piłki jest naprawdę niewielki, ale o to nam chodziło. Chcieliśmy stworzyć proste technologicznie, ale ciekawe opakowanie i myślę, że się nam udało.

 

Rozmawiała: Wiesława Strzymińska

 

***

Ponadto informujemy, że w najbliższym wakacyjny numerze "Naszego Jutra" (wydanie lipcowo-sierpniowe), który już wkrótce znajdzie się w sprzedaży, opubikowany zostanie obszerny wywiad z Haliną Florek prezes zarządu spółki Werner Kenkel. Tematem rozmowy będą nie tylko otrzymane niedawno nagrody i wyróżnienia, ale także najbliższe plany inwestycyjne firmy.


 
wstecz   dalej »