Krzycki Dzień Planszówek

Dodano: 01 marca 2020

Krzycki Dzień Planszówek

Członkowie stowarzyszenia Szoguny Krzycko Wielkie po raz kolejny już udowodnili, że niedzielę można spędzić aktywnie. By odciągnąć mieszkańców swojej miejscowości od telewizorów i smartfonów zorganizowali I Dzień Planszówek pod hasłem „wyloguj się z sieci”.

Kto w niedzielne popołudnie 1 marca pojawił się w krzyckiej sali wiejskiej nie mógł narzekać na nudę. Na uczestników imprezy czekały bowiem stosy gier planszowych, a przy stołach toczyły się towarzyskie rozgrywki w gronie krewnych i znajomych. W jednej części sali rodzic uczył podstaw gry w szachy swojego pięcioletniego syna, z drugiej natomiast dobiegały śmiechy towarzyszące partyjce domina. Grano też w karty, warcaby i wiele innych tematycznych gier. Chwile przerwy starsi wykorzystywali na to, by przy słodkościach i kawie opowiedzieć swoim pociechom „jak to za młodu spędzało się całe godziny na zabawie w chińczyka czy bierki”. W kwestii darmowego bufetu należy zaznaczyć, że wypieki zapewniły niezawodne mieszkanki wsi, a kawę i herbatę dostarczyła restauracja Strefa Dobrego Smaku z Sądzi.

Podczas Dnia Planszówek odbyły się dwie klasyfikowane konkurencje. Pierwszą z nich był Wielki Szogun – gra wzorowana na popularnym chińczyku, ale w dużo większej skali. Z kolorowych kartonów zostało przygotowane pole do gry o wymiarach 10 na 10 metrów, do rzucania służyła pokaźna kostka, a pionkami byli… sami uczestnicy. W rywalizacji o tytuł mistrza wzięło udział sześć drużyn. Po ponad trzygodzinnych rozgrywkach zwyciężył zespół Made in China, srebro przypadło ekipie Wybrzeże Klatki Schodowej, a brąz wywalczyli Prachary. Na czwartym miejscu ulokowali się Nakręceni, a piąta lokata przypadła Pamperkom i drużynie Basia Team.

Kolejną klasyfikowaną konkurencją był druga edycja Celnego Szoguna. Tym razem rywalizowano jednak w trzech kategoriach wiekowych. Zabawa polegająca na rzucaniu lotkami do tarczy przyciągnęła ponad 50 uczestników. W kategorii do lat 10 mistrzem został Oskar Zapłata, który wyprzedził drugiego Huberta Hermanowicza i trzeciego Krzysztofa Rybarczyka. W przedziale wiekowym 10-15 lat najlepszy okazał się Jakub Pracharczyk, a tuż za jego plecami znaleźli się Szymon Jędryka i Maria Migdałek. W ostatniej kategorii +15 lat aż trzech zawodników zdobyło równą liczbę punktów. Po przeprowadzonej dogrywce puchar trafił w ręce Grzegorza Łeszyka, wicemistrzem został Bartosz Kubacki, a brąz wywalczył Artur Walkowiak.

Puchary i dyplomy w Wielkim i Celnym Szogunie ufundowała i przygotowała Drukarnia amd. Ciasto, które nie zostało zjedzone zawieziono po imprezie do Lodówki Dla Głodnych (noclegownia dla bezdomnych) w Lesznie.

Organizatorzy wydarzenia pragną podziękować wszystkim jego uczestnikom za wyśmienitą zabawę oraz wspólne spędzenie czasu „w realu”, a nie „online”.

KS, zdj. A. Marciniak